Alior Bank pomniejszył zysk netto o 83 mln zł w III kw. 2019 r. Efekt wyroku TSUE

Alior Bank pomniejszył zysk netto o 83 mln zł w III kw. 2019 r. Efekt wyroku TSUE
Alior Bank - Logo (źródło: Alior Bank)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Alior Bank podjął decyzję o stosowaniu zasad wynikających z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty i w efekcie pomniejszył zysk netto w III kw. o kwotę 83 mln zł, podał bank.

.@AliorBankSA podjął decyzję o stosowaniu zasad wynikających z orzeczenia #TSUE dot. prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty i w efekcie pomniejszył #zysk netto w III kw. o kwotę 83 mln zł #AliorBank

„W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 r., w sprawie C-383/18, dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty, bank podjął decyzję o stosowaniu zasad wynikających z powyższego orzeczenia począwszy od 11 września 2019 r. W konsekwencji bank pomniejszył wynik odsetkowy III kwartału 2019 r. o łączną kwotę 102 mln zł (w tym o kwotę 57 mln zł z tytułu rezerwy na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września 2019 r.), a zysk netto o kwotę 83 mln zł” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Banki zmienią politykę kredytową po orzeczeniu TSUE w sprawie wcześniejszych spłat zobowiązań?

Szacowany wpływ powyższej praktyki na wynik odsetkowy w IV kwartale 2019 r. wynosi około 79 mln zł, dodano w informacji.

Czytaj także: Alior Bank laureatem nagrody Efma. Doceniono projekt „Smartfonizacja” >>>

Alior Bank odrobi w strategii na lata 2020-2022 ubytek przychodów po wyroku TSUE

W horyzoncie nowej strategii, planowanej na lata 2020-2022 Alior Bank zamierza wprowadzić rozwiązania, które umożliwią odrobienie w całości ubytku przychodów spowodowanego wyrokiem TSUE dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty, poinformował wiceprezes Alior Banku odpowiedzialny za finanse Tomasz Biłous.

„Na ten moment szacunki co do wpływu wyroku TSUE na wyniki są adekwatne do naszej aktualnej wiedzy. Ten efekt będzie się z czasem zmniejszał, także dzięki zmianom w ofercie pożyczki gotówkowej, które wprowadzamy oraz poprawie kosztu finansowania. W horyzoncie nowej strategii, którą planujemy na lata 2020-2022 wprowadzimy rozwiązania, które umożliwią odrobienie w całości ubytku przychodów spowodowanego powyższym wyrokiem” – powiedział Biłous, cytowany w komunikacie.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r.

Źródło: ISBnews