Akcje europejskich banków lepsze od akcji amerykańskich firm technologicznych?

Indeks STOXX Europe 600 Banks (SX7P) został stworzony przez firmę STOXX Ltd., która jest częścią Deutsche Börse Group. Indeks ten jest częścią większej rodziny indeksów STOXX Europe 600, które obejmują różne sektory gospodarki.
Został wprowadzony w celu zapewnienia inwestorom narzędzia do monitorowania wyników sektora bankowego w Europie. Obliczany jest na podstawie kapitalizacji rynkowej, uwzględnia tylko te akcje, które są dostępne do obrotu na rynku.
Czytaj także: Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Banki na GPW | Rok paradoksów
Dwa polskie banki w STOXX Europe 600 Banks index
W indeksie STOXX Europe 600 Banks index największy udział mają banki brytyjskie (29,4%), a następnie hiszpańskie (15,2%), włoskie (14,5%), francuskie (9,5%), Szwedzkie (5,3%) i holenderskie (5,1%). Zadziwiająco mały jest udział banków niemieckich – jedynie 4,9%.
W skład indeksu wchodzą 2 banki polskie – PKO BP, którego udział w indeksie wynosi 0,84% i Banku Pekao SA – 0,54%.
Łączny udział banków polskich w indeksie to 1,38%, mniej niż banków fińskich (3,4%), duńskich (2,5%), czy austriackich (2,4%).
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Technologie | Bez modernizacji nie będzie się konkurencyjnym
Zbawienny wpływ wysokich stóp procentowych
Dobre wyniki europejskich banków, które przekładają się na wzrost notowań ich akcji to skutek wzrostu stóp procentowych, który z kolei negatywnie odbił się na wielu spółkach z innych sektorów. Akcje banku o największej kapitalizacji w indeksie HSBC Holdings PLC wzrosły od początku 2022 roku o 86%, kolejnego Banco Santander SA o 97%, PKO BP o 45%, a Pekao SA o 34%.
Spadek stóp procentowych, który w strefie euro zaczął się w czerwcu 2024 roku, a w Wielkiej Brytanii 6 miesięcy wcześniej obniża opłacalność inwestycji w akcje europejskich banków, ale mimo to zwroty pozostaną wysokie.
Analitycy spodziewają się, że zwrot z kapitału własnego w indeksie STOXX Europe 600 Banks spadną z 12% w 2024 roku do 11,4% w 2025 roku i 11,1% w 2026 roku. To będzie nadal prawie dwa razy więcej niż przez większość ostatniej dekady, gdy stopy procentowe były bliskie zera.
Banki europejskie są relatywnie tanie, z niskim wskaźnikiem cena/zysk (P/E), co czyni je atrakcyjnymi dla inwestorów. W dłuższej perspektywie o ich sukcesie rynkowym zadecyduje zdolność banków do dostosowania się do otoczenia niższych stóp procentowych.
Na notowania akcji banków wpływać będzie także konkurencja fintechów oraz konieczność dokonania dużych inwestycji w technologie, w tym w AI.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Cyfrowe platformy finansowe | Banki też zaspokajają kosmopolityczne potrzeby
