Akcelerator Terapii COVID-19 przekazał 20 mln dolarów na badania kliniczne

Akcelerator Terapii COVID-19 przekazał 20 mln dolarów  na badania kliniczne
Fot. stock.adobe.com/Jair Fonseca
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Założyciele Akceleratora Terapii COVID-19 ogłosili przyznanie pierwszych grantów, w wysokości 20 mln dolarów, trzem instytucjom badawczym ‒ Uniwersytetowi Waszyngtońskiemu, Uniwersytetowi Oksfordzkiemu i Instytutowi Immunologii La Jolla.

#MikeFroman: Żeby zapewnić skuteczną odpowiedź na szalejącą pandemię, musimy przyspieszyć prowadzone badania poprzez połączenie sił sektora prywatnego, organizacji charytatywnych i rządów #Koronawirus #FinansowanieBadań #AkceleratorTerapiiCOVID19 @MastercardPL

Środki te są przeznaczone na badania kliniczne mające na celu zidentyfikowanie leków oraz immunoterapii, które mogą okazać się skuteczne w leczeniu i zapobieganiu pandemii COVID-19.

Przekazane granty stanowią pierwszą transzę inwestycji realizowanych przez Akcelerator Terapii COVID-19, założony przez Fundację Billa i Melindy Gates, Wellcome i Mastercard w celu przyspieszenia rozwoju skutecznych terapii i oceny skuteczności już istniejących leków w zwalczaniu COVID-19.

Nowo podjęte przez Akcelerator badania mają na celu sprawdzenie skuteczności działania w sytuacji zakażenia wirusem COVID-19 dwóch dobrze znanych terapii, stosowanych z powodzeniem od ponad 50 lat w leczeniu malarii oraz chorób reumatycznych.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter>>>

Grupa badawcza CoVIC

Dodatkowo fundusz przeznaczy 1,73 mln dolarów na stworzenie grupy badawczej pod roboczą nazwą CoVIC. Jej celem będzie połączenie wysiłków naukowców z całego świata w celu opracowania skutecznej immunoterapii, która może zostać wykorzystana w leczeniu już zarażonych oraz ochrony zdrowia pracowników służby medycznej, ratowników oraz wszystkich tych, którzy działając na pierwszej linii walki z pandemią, są szczególnie narażeni.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Działania Akceleratora Terapii COVID-19 zostały wsparte dodatkowymi funduszami, przekazanymi przez rząd Wielkiej Brytanii (40 mln funtów) oraz fundację Chan Zuckerberg Initiative, której zaangażowanie wyniosło 25 mln dolarów.

Wcześniej Fundacja Billa i Melindy Gates, Wellcome i Mastercard wspólnie przekazali 125 mln dolarów.

Przyspieszenie badań

‒ Nowo przyznane granty to ważny krok naprzód w działaniach Akceleratora Terapii, zmierzających do poszukiwania nowych i skalowania istniejących terapii, które mogą zostać użyte w walce z COVID-19.

Żeby zapewnić skuteczną odpowiedź na szalejącą pandemię, musimy przyspieszyć prowadzone badania poprzez połączenie sił sektora prywatnego, organizacji charytatywnych i rządów.

Z radością przyjęliśmy więc informację o zaangażowaniu nowych organizacji ‒ mówi Mike Froman, wiceprezes Mastercard.

Źródło: Mastercard