AI w pigułce
Sztuczna inteligencja stanowi wyznacznik kolejnego już etapu cyfrowej transformacji globalnej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem rynku finansowego.
Zaawansowane algorytmy, wykorzystujące takie osiągnięcia współczesnej nauki jak uczenie maszynowe czy analityka predykcyjna, są w stanie znacząco usprawnić komunikację z klientami i zwiększyć efektywność działań sprzedażowych, przy jednoczesnym podniesieniu poziomu bezpieczeństwa zarówno po stronie instytucji finansowej, jak i nabywcy.
Sztuczna inteligencja to również optymalizacja wykorzystania kapitału ludzkiego, a to dzięki automatyzacji żmudnych i czasochłonnych, acz koniecznych procesów backoffice’owych, ze szczególnym uwzględnieniem obligatoryjnej sprawozdawczości narzuconej przez przepisy prawa i rekomendacje nadzorcze.
Raport: Sztuczna inteligencja w bankowości
Przedstawiany Państwu raport, zatytułowany „Sztuczna inteligencja w bankowości”, przygotowany przez Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji, stanowi próbę usystematyzowania dotychczasowych form wykorzystania AI w instytucjach finansowych oraz refleksji nad tym, co czeka nas w tej dziedzinie w nadchodzących latach.
Tym właśnie wątkom poświęcona jest pierwsza część opracowania, którą bez wątpienia określić można jako „AI w pigułce”, przygotowana przez dr. Konrada Maja, pracownika naukowego Uniwersytetu SWPS.
Sektor IT o sztucznej inteligencji w finansach
Jak na prezentację o charakterze technologicznym przystało, nie mogło w niej zabraknąć głosu tych, których wdrożenia determinują kształt współczesnego świata, gospodarki, a także bankowości.
Partnerzy opracowania, reprezentanci globalnego sektora IT, w kolejnych rozdziałach ukazują najbardziej aktualne wdrożenia, dedykowane różnym obszarom funkcjonowania instytucji finansowej.
Swoistą klamrą, spinającą całe opracowanie, jest podsumowujący tekst, zatytułowany „Jak sztuczna inteligencja zmieniła branżę finansową”. Bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że zmiany te już obecnie są olbrzymie, a będą jeszcze większe…
Opracowanie przygotowane przez Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz partnerów technologicznych.
Zapraszamy do lektury!