Agora mogła nie zgłaszać koncentracji przy nabyciu Eurozet? UOKiK sprawdzi

Agora mogła nie zgłaszać koncentracji przy nabyciu Eurozet? UOKiK sprawdzi
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51743235
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) chce przeprowadzić postępowanie, które wyjaśni, czy transakcja przejęcia Eurozet - właściciela m.in. Radia Zet - przez czeską SFS Ventures jako wspólnika większościowego i Agorę jako wspólnika mniejszościowego rzeczywiście nie wymagało zwrócenia się o zgodę na koncentrację do Urzędu, poinformował prezes Marek Niechciał.

.@UOKiKgovPL zbada czy #Agora mogła nie zgłaszać koncentracji przy nabyciu #Eurozet #UOKiK

„Firmy uznały, że tak napisały tę umowę, iż nie muszą zgłaszać [się o zgodę na koncentrację]. My chcemy to sprawdzić, czy rzeczywiście niezgłoszenie było uzasadnione” – powiedział Niechciał dziennikarzom.

„Agora plus Radio Zet to na pewno jest taki próg obrotu, który powoduje, że powinni się zgłosić. Natomiast jeśli chodzi o tę firmę czeską, która była założona niedawno, to teoretycznie nie. Tylko, że my nie patrzymy na konkretną firmę, a na to, że ona jest częścią jednostki gospodarczej” – wyjaśnił prezes.

Kara w wysokości do 10% rocznego obrotu

Przypomniał, że za niezgłoszenie koncentracji do Urzędu przewidziana jest kara w wysokości do 10% rocznego obrotu.

„Czekamy na dokumenty z Agory” – dodał i przypomniał, że spółka ma na to 14 dni.

Agora: transakcja nabycia Eurozet odbyła się zgodnie z prawem

Agora deklaruje, że transakcja nabycia udziałów w Eurozet – właścicielu m.in. Radia Zet – przez czeską SFS Ventures i Agorę jako wspólników została przeprowadzona z zachowaniem wszelkich przepisów prawa, poinformowała członek zarządu Anna Kryńska-Godlewska.

„UOKiK w ramach standardowych procedur weryfikuje tego typu transakcje na rynku. Transakcja została przeprowadzona z zachowaniem wszelkich przepisów prawa” – napisała Kryńska-Godlewska podczas czatu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII).

20 lutego br. Agora zawarła przedwstępną umowę nabycia 40% udziałów w spółce Eurozet sp. z o.o. – właściciela m.in. Radia Zet. Cena wyjściowa (initial consideration) została ustalona na 130,75 mln zł.

Agora jest m.in. większościowym właścicielem sieci kin Helios, firmy Next Film, zajmującej się produkcją i dystrybucją filmową oraz wydawcą „Gazety Wyborczej” i czasopism. Grupa jest ponadto właścicielem trzech lokalnych radiostacji muzycznych i większościowym współwłaścicielem ponadregionalnego Radia Tok FM.

Źródło: ISBnews