Aglomeracja Śląska – mocna lokalizacja inwestycyjna z potencjałem rozwoju
Aglomeracja Śląska przyciąga inwestorów motoryzacyjnych, branżę BPO/SSC, jak również stanowi mocną lokalizację dla projektów z sektora nieruchomości komercyjnych. Atrakcyjność inwestycyjna regionu jest wypadkową takich atutów jak szerokie zaplecze kadrowe, strategiczna lokalizacja, dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa, aktywna specjalna strefa ekonomiczna oraz silny rynek konsumencki.
Międzynarodowa firma doradcza JLL analizuje Aglomerację Śląską1 pod kątem sytuacji gospodarczej, kondycji rynku pracy oraz sektora nieruchomości.
Województwo śląskie jest jednym z wiodących regionów w Polsce pod względem potencjału ekonomicznego i demograficznego. Z 2,1 mln mieszkańców w 22 miastach Aglomeracja Śląska jest administracyjnym i gospodarczym centrum województwa.
Przemysław Ciupek, Starszy Analityk Rynku w JLL, informuje: „Kojarzony w przeszłości głównie z przemysłem wydobywczym, Śląsk przeszedł głęboką metamorfozę, aby stać się klastrem motoryzacyjnym i biznesowym, jak również uznaną lokalizacją dla projektów z branży nieruchomości komercyjnych. Takie atuty jak szerokie zaplecze kadrowe, strategiczna lokalizacja, dobrze rozwinięta infrastruktura transportu – drogowego, kolejowego oraz lotniczego, aktywna specjalna strefa ekonomiczna oraz silny rynek konsumencki decydują o atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Śląsk rozwija się bardzo szybko, ale naszym zdaniem, jego potencjał nie jest jeszcze w pełni wykorzystany”.
Od górnictwa do motoryzacji i usług dla biznesu
Aglomeracja Śląska przeszła znaczącą metamorfozę od początku polskiej transformacji gospodarczej.
„Kluczowym bodźcem do rozwoju gospodarczego Aglomeracji okazała się inwestycja General Motors w Gliwicach w 1998 r. Inwestycje przeprowadzone przez Fiata w Tychach i Bielsku-Białej oraz nowe projekty motoryzacyjne w północnych Czechach i na Słowacji, przyciągnęły podwykonawców do regionu. Ten napływ inwestycji pozwolił Śląskowi stosunkowo szybko przekształcić się w ważny klaster motoryzacyjny w Europie Środkowej. Drugi istotny bodziec to przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. i pozyskanie pierwszych projektów z sektora usług dla biznesu. Według ABSL, Aglomeracja zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem zatrudnienia w centrach BPO/SSC z kapitałem zagranicznym. Biorąc pod uwagę potencjał demograficzny regionu, branżę tę czeka dalszy dynamiczny wzrost. Widoczne jest to np. w rosnącej liczbie projektów biurowych realizowanych na potrzeby sektora”, dodaje Przemysław Ciupek.
Zmiany na Śląsku nie byłyby możliwe bez znaczącego napływu środków z Unii Europejskiej i wsparcia ze strony Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).
„Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została utworzona w 1996 r. W tym czasie KSSE zwiększyła swój obszar z 800 ha do prawie 2400 ha, a także pozyskała ponad 260 polskich i zagranicznych inwestorów, którzy zainwestowali ok. 22 mld złotych i zatrudnili ponad 55 000 pracowników", wymienia Piotr Wojaczek, Prezes Zarządu KSSE S.A.
Rynek pracy
Dynamika na regionalnym rynku pracy zmieniła się znacznie w ostatnich latach. Rozwija się sektor BPO/SSC, przemysł produkcyjny, a zwłaszcza motoryzacja, a duża populacja tworzy zapotrzebowanie na specjalistów z branży handlowej.
"Aglomeracja Śląska oferuje rozwiniętą infrastrukturę edukacyjną obejmującą uczelnie publiczne i prywatne wraz ze wszystkimi profilami kształcenia. Polskie i zagraniczne centra usług dla biznesu generują rosnący popyt na specjalistów ze znajomością języków obcych. Te potrzeby rekrutacyjne można łatwo spełnić dzięki dużej liczbie absolwentów powiązanych z branżą kierunków studiów, takich jak biznes i administracja, HR, IT, filologie, bankowość i finanse. Katowice to także silny hub naukowo-badawczy, który ma szansę przyciągnąć obsługę projektów opartych na wiedzy”, komentuje Agnieszka Kolenda, Regional Manager w Hays Poland.
Rynek biurowy – firmy BPO/SSC kluczowym czynnikiem rozwoju
Współczesny rynek biurowy w Aglomeracji Śląskiej koncentruje się przede wszystkim w Katowicach. Miasto, z około 381 800 mkw2. nowoczesnej powierzchni biurowej, jest szóstym największym rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu. Biorąc jednak pod uwagę potencjał gospodarczy i demograficzny Śląska, to poniżej realnych możliwości regionu. Jakość dostępnej powierzchni biurowej wciąż rośnie i rynek jest dobrze przygotowany, aby sprostać wymaganiom zarówno nowych firm rozpoczynających tam swoją działalność, jak i przedsiębiorstw rozszerzających swoją działalność.
Rozwijający się sektor usług dla biznesu generuje aktywność deweloperską (58 200 mkw. w budowie na koniec III kw.). Poziom pustostanów w Katowicach wynosi 14,5%, a miesięczne czynsze w najlepszych projektach sięgają 12,5 -13,75 euro za mkw.
Rynek handlowy – wszystkie rodzaje formatów na miejscu
Aglomeracja Śląska jest drugim co do wielkości rynkiem w Polsce pod względem powierzchni handlowej (1,3 mln mkw. w różnych formatach) po Aglomeracji Warszawskiej. Stosunkowo wysoka siła nabywcza (6 991 euro na osobę rocznie – 13% wyższa od średniej krajowej), relatywnie niskie nasycenie powierzchnią w centrach handlowych oraz umiarkowany wskaźnik pustostanów na poziomie 3,0% pozwalają określić rynek śląski jako atrakcyjny, z dalszym potencjałem rozwoju.
Czynsze w wiodących centrach handlowych na Śląsku mieszczą się w przedziale od 45 do 55 euro za mkw. miesięcznie i są porównywalne do tych w podobnych obiektach we Wrocławiu, Łodzi i Szczecinie.
Rynek magazynowy – druga pozycja w kraju
Z zasobami nowoczesnej powierzchni magazynowej sięgającymi 1,65 mln mkw. i kolejnymi 133 500 mkw. w budowie, Śląsk jest drugim co do wielkości rynkiem w Polsce, po Warszawie, a także jednym z najważniejszych przemysłowych hubów magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wielkość populacji i bliskość rynków konsumenckich w Czechach i na Słowacji, wykwalifikowana kadra i rozległa infrastruktura transportowa są magnesem dla firm motoryzacyjnych, handlowych i logistycznych.
Na koniec III kw. poziom pustostanów na rynku powierzchni magazynowych na Górnym Śląsku wyniósł 6,7%. Czynsze bazowe w regionie sięgają 2,8 – 3,5 euro za mkw. miesięcznie, a efektywne mieszczą się w przedziale od 1,9 do 3,1 euro za mkw.
Źródło: JLL
(1) Aglomeracja Śląska obejmuje miasta: Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Będzin, Piekary Śląskie, Świętochłowice, Knurów, Mikołów, Czeladź, Radzionków, Gierałtowice and Wojkowice. Trzy inne ważne miasta w województwie nie uznawane za część aglomeracji to Częstochowa, Bielsko-Biała and Rybnik.
(2) Dane na koniec III kw. 2015 r.