Spokojne wyczekiwanie drugiej części tygodnia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wzrost.kasa.150xPunkt wyjścia dla dzisiejszych notowań w zasadzie nie odbiega od sytuacji, jaka panowała 24 godziny temu. Kluczowe wydarzenia tego tygodnia wciąż są przed nami - jutro decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, w czwartek decyzja Europejskiego Banku Centralnego a także dane o bilansie handlowym oraz wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych z USA - i wyczekiwanie tych raportów ogranicza zmienność notowań.

Wczoraj eurodolar lekko skorygował ostatnie wzrosty, do czego impulsem były wypowiedzi szefa Eurogrupy i rzecznika niemieckiego ministerstwa finansów. Pierwszy stwierdził, że euro może być przewartościowane, natomiast drugi powiedział, że pakiet pomocowy dla Grecji nie jest jeszcze pewny. Wypowiedzi te nie zaciążyły jednak istotnie na notowaniach euro – rozpiętość notowań eurodolara wynosiła 0,4 proc., do franka unijna waluta straciła 0,2 proc. Nadal bazowym scenariuszem na tych parach pozostaje kontynuacja wzrostów, za czym przemawia kilka czynników. Oczekiwane zacieśnianie polityki pieniężnej przez ECB będzie wzmacniać euro, poprawa nastrojów na rynkach finansowych będzie skłaniać do wycofywania kapitału z bezpiecznego franka, a dolar będzie pozostawał pod presją w związku z obawami o słabnący wzrost gospodarczy.

We wtorkowym kalendarzu makroekonomicznym uwagę zwracają trzy raporty z Europy. O 9:15 opublikowana zostanie inflacja CPI ze Szwajcarii za maj, gdzie oczekuje się wzrostu o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym. O 11:00 Eurostat poda dane o kwietniowej sprzedaży detalicznej dla strefy euro. Prognozowany jest wzrost o 0,4 proc. m/m. Na koniec, o 12:00, z Niemiec napłynie najważniejszy dziś raport o zamówieniach przemysłowych w kwietniu. Oczekuje się wzrostu zamówień o 2 proc. względem marca.

Eurozłoty w poniedziałek pozostawał zamknięty w wąskiej konsolidacji 3,9470-3,9650. Stabilizacja na rynkach zewnętrznych zapewnia spokój na rynku złotego i sytuację odmienić może dopiero jutrzejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Już dziś rynek może zacząć się pozycjonować pod oczekiwaną podwyżkę stóp, co może skutkować umocnieniem złotego, jednak ważne będzie zamknięcie na koniec dnia. Istotne z punktu widzenia kształtowania się kursu w pozostałej części tygodnia pozostaje trwałe przełamanie strefy 3,9450-3,95, z którą eurozłoty od tygodnia nie może sobie poradzić. Mocny ruch otworzy drogę w kierunku 3,92-3,93.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS