Raport EBC o zwyczajach płatniczych w strefie euro

Raport EBC o zwyczajach płatniczych w strefie euro
Fot. stock.adobe.com / niphon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Raport SPACE (Study on the Payment Attitudes of Consumers in the Euro Area) na rok 2024 dostarcza kompleksowego przeglądu zwyczajów i podejścia do różnych metod płatności w strefie euro. Publikowany co dwa lata przez Europejski Bank Centralny (EBC), raport ten stanowi istotne źródło wiedzy na temat zmieniających się preferencji i zachowań konsumentów w zakresie dokonywania płatności, pisze Piotr Gałązka.

Raport EBC z 2024 roku zagłębia się w kluczowe trendy kształtujące krajobraz płatności, w tym rosnącą rolę płatności cyfrowych, zmiany w wykorzystaniu gotówki oraz wpływ innowacji technologicznych na wybory konsumentów.

Analizując dane z całej strefy euro, raport SPACE dostarcza cennych informacji na temat czynników napędzających zmiany, a także wyzwań i możliwości dla decydentów i instytucji finansowych.

W miarę jak strefa euro dostosowuje się do szybkich zmian w technologiach płatniczych i oczekiwaniach konsumentów, ustalenia z raportu SPACE 2024 dostarczają kluczowych wskazówek dla kształtowania systemów płatności w Eurostystemie, które będą bezpieczne i wydajne.

Czytaj także: Raport Specjalny | Płatności Bezgotówkowe | Konsumenci kształtują rynek płatności

Gotówka nadal królową

Mimo iż widać zmiany w kierunku większego wykorzystania cyfrowych instrumentów płatniczych, gotówka pozostaje królową w strefie euro. Pod względem liczby transakcji gotówka jest wykorzystywana w POS w 52% transakcji, co stanowi spadek z 59% w 2022 roku.

Jednakże pod względem wartości dominującym instrumentem płatniczym są karty (z udziałem 45%, spadek z 46%), a następnie gotówka (39%, spadek z 42%) i aplikacje mobilne (7%, wzrost z 4%).

Wzrost płatności online

Płatności online stanowią obecnie 21% płatności konsumentów strefie euro pod względem liczby i 36% pod względem wartości. Dla porównania stanowiło to odpowiednio 17% i 28% w raporcie z 2022 r.

Najczęściej używanym instrumentem do płatności online są karty, odpowiadające za 48% transakcji, a następnie inne elektroniczne środki płatnicze, takie jak portfele płatnicze i aplikacje mobilne, które łącznie stanowiły 29% transakcji.

Zwyczaje płatnicze raczej bez zmian

Konsumenci w walucie euro są przywiązani do gotówki. Z jednej strony 55% konsumentów woli płacić kartami i innymi środkami bezgotówkowymi w sklepach, 22% woli płacić gotówką, a 23% nie ma wyraźnych preferencji, a ponadto uważają karty za szybsze i łatwiejsze w użyciu.

Niemniej jednak mają potrzebę używania gotówki, która w ich ocenie jest bardziej pomocna w zarządzaniu wydatkami i ochronie ich prywatności.

Dlatego konsumenci w przeważającej większości – 62%, co stanowi wzrost z 60% w 2022 r. – chcą mieć zawsze możliwość wyboru między gotówką a innymi opcjami płatności.

Zapytani o ilość gotówki noszonej przy sobie na początku dnia, konsumenci odpowiadali różnie w poszczególnych państwach. Mediana wyniosła 59 euro, lecz najwyższa była w Luksemburgu i na Cyprze – 82 euro, a najniższa w Holandii i Finlandii – odpowiednio 35 i 47 euro.

Czytaj także: Gotówka zanika w Szwecji

Raport EBC – pozostałe statystyki

W 2024 roku 75% codziennych płatności było dokonywanych w punktach sprzedaży, a 4%  stanowiły płatności osobiste (P2P), podczas gdy 21% codziennych płatności konsumentów było dokonywanych online. Statystyki te nie zmieniły się znacząco.

W kontekście dyskusji nad wprowadzeniem cyfrowego euro zauważyć należy, że większość konsumentów ze strefy euro – 58% – stwierdziła, że obawia się o swoją prywatność podczas dokonywania płatności cyfrowych lub innych czynności bankowych.

Dr Piotr Gałązka - prawnik, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej
Piotr Gałązka – doktor nauk prawnych, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej. Pełni funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli, gdzie odpowiada za monitorowanie prac legislacyjnych UE. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego i Unii Europejskiej University of Cambridge i Uniwersytetu Warszawskiego. sekretarz Sądu Polubownego (Arbitrażowego) przy Związku Banków Polskich. Członek Komitetu Prawnego Europejskiej Federacji Bankowej. Członek Rady Interesariuszy Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: BANK.pl