Wysoki urzędnik NATO zachęca banki do finansowania przemysłu zbrojeniowego
Rob Bauer ostrzegł inwestorów, że jeśli nie zrozumieją swojej roli w „obronie zbiorowej” mogą stracić okazję do zarobienia na wydatkach zachodnich rządów na obronę, które rosną w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.
Bauer jest holenderskim oficerem marynarki wojennej. Jego trzyletnia kadencja w NATO kończy się w tym miesiącu.
– Dlaczego nie przekonują cię biliony dolarów? Co się stało z twoim instynktem biznesowym? Jesteś głupi? To samo mówię funduszom emerytalnym. Jeśli patrzysz na zwrot z inwestycji… jest tak dużo pieniędzy do wydania w ciągu następnych 20 lat” – powiedział dziennikarzom FT admirał.
Czytaj także: Finansowanie wydatków na obronność przez polskie banki
Presja na zwiększanie inwestycji obronnych
Rządy państw europejskich starają się zwiększyć produkcję i zamówienia wojskowe, aby nadal dozbrajać Ukrainę i odstraszyć Rosję od ewentualnego ataku. W dodatku Donald Trump, który za kilkanaście dni zajmie fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych, żąda aby Europa w większym stopniu polegała na własnych siłach w kwestii bezpieczeństwa.
Jednak niektóre europejskie banki nadal niechętnie udzielają pożyczek producentom broni, aby pomóc im zwiększyć produkcję. Problem ten jest szczególnie dotkliwy dla mniejszych producentów, którzy są kluczowi dla szerszego łańcucha dostaw.
Wprawdzie inwestycje firm typu venture capital w start-upy przemysłu obronnego w krajach NATO wzrosły czterokrotnie od 2019 roku, ale niektóre fundusze inwestycyjne w Europie nie mogą inwestować w uzbrojenie ze względu na ratingi ESG, które uwzględniają czynniki pozafinansowe, a mianowicie środowisko, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Wojenne zyski
Wydatki obronne i zrównoważony rozwój
Także pieniądze ze wspólnego budżetu UE nie mogą być przeznaczane na bezpośrednie inwestycje w obronność, choć Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), którym zarządzają wszystkie państwa członkowskie UE, znalazł się pod presją, aby rozszerzyć udzielanie pożyczek na projekty obronne.
Niektóre fundusze emerytalne i banki uważają, że inwestowanie w potencjał obronny jest nieetyczne i jest zaprzeczeniem zrównoważonego rozwoju.
Rob Bauer nie zgadza się z takim stanowiskiem. Twierdzi, że inwestowanie w obronę w celach odstraszania potencjalnych agresorów jest w rzeczywistości najlepszym środkiem prowadzącym do zrównoważonego rozwoju.