Inflacja w listopadzie wyższa niż w październiku

Inflacja w listopadzie wyższa niż w październiku
Fot. stock.adobe.com / Robert
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 4,7% w ujęciu rocznym w listopadzie 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,5%.

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,7% (przy wzroście cen usług – o 7,2% i towarów – o 3,8%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,5% (w tym towarów – o 0,5% i usług – o 0,3%)” – czytamy w komunikacie GUS.

W listopadzie br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,8%), transportu (o 1,6%), łączności (o 1,8%) oraz mieszkania (o 0,2%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,20 pkt proc., 0,13 pkt proc., 0,08 pkt proc. i 0,05 pkt proc.

Niższe ceny w zakresie m.in rekreacji i kultury (o 0,3%) obniżyły wskaźnik o 0,02 pkt proc., podano także.

wykres inflacja grudzień 2024
Źródło: PAP Biznes

Czytaj także: Prezes NBP oczekuje ponownego odbicia inflacji po III kw. 2025 roku

Inflacja blisko konsensusu rynkowego

„W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie m. in. mieszkania (o 8,1%), żywności (o 4,8%), restauracji i hoteli (o 7%), rekreacji i kultury (o 6,1%) oraz zdrowia (o 5,3%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,06 pkt proc., 1,21 pkt proc., 0,4 pkt proc., 0,38 pkt proc i 0,28 pkt proc.

Niższe ceny w zakresie transportu (o 4,1%) oraz odzieży i obuwia (o 1,4%) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,38 pkt proc. i 0,06 pkt proc.” – czytamy dalej.

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w listopadzie w ujęciu r/r:

 % r/r
Ogółem 4,7
   Żywność i napoje bezalkoholowe4,8
   Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe3,9
Odzież i obuwie-1,4
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii9,9
   Wyposażenie  mieszkania  i  prowadzenie gospodarstwa domowego0,9
Zdrowie5,3
Transport-4,1
Łączność4,1
Rekreacja i kultura6,1
Edukacja9,3
Restauracje i hotele7
Inne towary i usługi 3,3

Konsensus rynkowy wyniósł w w październiku 4,6% r/r, w ujęciu miesięcznym: 0,4%.

Wcześniej w szybkim szacunku danych GUS podał, że inflacja wyniosła 4,6% w ujęciu rocznym w listopadzie br. (wobec 5% r/r w w październiku).

Inflacja trochę niższa, ale nie na długo. Komentarz Mariusza Zielonki, głównego ekonomisty Lewiatana

Ceny towarów i usług w listopadzie wzrosły jednak odrobinę szybciej. Inflacja wyniosła 4,7%. To o 0,1 pkt. proc. więcej niż dwa tygodnie temu szacował urząd statystyczny. Wzrost cen usług przekroczył 7% i jest wyraźnie wyższy od tempa wzrostu cen towarów.

Najbardziej medialne w ostatnim czasie masło podrożało o ponad 20%. W ciągu miesiąca płacimy za nie aż o 2,2% więcej. We wrześniu ceny masła na giełdach przekroczyły 8 000 euro za tonę. Obecnie trochę się ustabilizowały, ale to wcale nie musi oznaczać końca podwyżek.  Z kolei ceny wszystkich produktów spożywczych rosną w tempie 4,8% w skali roku. Na drugiej stronie skali mamy cukier, który po zeszłorocznych rekordach teraz tanieje o blisko 34%.

Grudzień zapewne nie przyniesie spowolnienia inflacji. Dobije ona do 5%. Wygasną bowiem pewne efekty niższej bazy z grudnia 2023 r.

Nowy rok zaczniemy od odmrożenia cen energii dla przedsiębiorców. W następnej kolejności dotknie to samorządy, a pod koniec trzeciego  kwartału wzrost cen energii odczują gospodarstwa domowe. Nadzieja w tym, że ceny rynkowe energii będą zbliżone do tych z okresu ich mrożenia.

Źródło: PAP BIZNES, Konfederacja Lewiatan