Prezes EBC wzywa do reformy unijnych rynków kapitałowych

Prezes EBC wzywa do reformy unijnych rynków kapitałowych
Christine Lagarde. Źródło: ecb.europa.eu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde przemawiając na niedawnym Europejskim Kongresie Bankowym we Frankfurcie, wezwała do pilnych reform, mających usprawnić działanie europejskich rynków kapitałowych, zwiększenie finansowania gospodarki przez instytucje typu venture capital i odblokowanie przepływów kapitału o wartości do 8 bln euro. Działania te według prezes EBC mogą pobudzić wzrost, innowacje i inwestycje w całej Unii Europejskiej.

Christine Lagarde podkreśliła, że wciąż w UE przeważa ochrona interesów narodowych, co doprowadziło do fragmentacji rynków finansowych Europy. Pani prezes zidentyfikowała główne problemy, które blokują efektywny przepływ kapitału w Europie i przyczyniają się do stagnacji potencjału gospodarczego Europy.

Europejczycy oszczędzają dużą część swoich dochodów. W 2023 roku było to 13%, w porównaniu do zaledwie 8% w Stanach Zjednoczonych.

Jednak znaczna część tych oszczędności, około 11,5 bln euro, jest przechowywana w produktach oszczędnościowych o niskim ryzyku, głównie w gotówce i depozytach, stanowiących około jednej trzeciej aktywów finansowych gospodarstw domowych.

Natomiast gospodarstwa domowe w USA przechowują w ten sposób tylko około jednej dziesiątej swoich aktywów.

Czytaj także: EKF 2024 – debata o unii rynków kapitałowych

Prezes EBC o skutkach błędnej alokacji oszczędności w Europie

Christine Lagarde wskazała, że ​​ta błędna alokacja oszczędności w Europie ma dwie główne konsekwencje.

Po pierwsze, doprowadziła do zmniejszenia bogactwa gospodarstw domowych. Od 2009 roku wzrost zasobów gospodarstw domowych w USA był 3 razy wyższy niż w Unii Europejskiej. Po drugie, ograniczyło przepływ oszczędności na rynki kapitałowe, ograniczając tym samym długoterminowe inwestycje.

Według analizy EBC, gdyby europejskie gospodarstwa domowe osiągnęły wskaźnik depozytów do aktywów finansowych taki jak w USA, kapitał wartości blisko 8 bln euro mógłby zostać przekierowany na długoterminowe inwestycje rynkowe. Rocznie byłoby to około 350 mld euro.

Jednym z głównych powodów tak niskich inwestycji w Europie jest rozdrobnione, nieprzejrzyste i drogie środowisko inwestycji detalicznych. Produkty finansowe są często złożone, a 45% konsumentów zgłasza brak zaufania do otrzymywanych porad finansowych.

Czytaj także: Członek zarządu EBC o unii rynków kapitałowych

Europejski standard oszczędności

Aby sprostać tym problemom Christine Lagarde wezwała do wprowadzenia „europejskiego standardu oszczędności” – zestawu prostych, przejrzystych i niedrogich produktów finansowych, które mogłyby być oferowane w całej UE.

Takie produkty jej zdaniem zwiększyłyby konkurencję, obniżyły opłaty i zachęciły do ​​przepływu oszczędności w bardziej produktywne, długoterminowe inwestycje.

Rozdrobniona infrastruktura finansowa Europy

Christine Lagarde zauważyła, że ​​ponad 60% inwestycji gospodarstw domowych w Europie jest utrzymywanych w granicach państwowych, a inwestorzy instytucjonalni mają tendencję do faworyzowania rynków amerykańskich nad rynkami UE.

Ta fragmentacja przepływów kapitałowych wynika w dużej mierze z bardzo rozdrobnionej infrastruktury finansowej Europy, co prowadzi do wyższych kosztów transakcyjnych. Według analizy EBC ta nieefektywność skutkuje niższą płynnością na rynkach europejskich.

Prezes EBC powtórzyła swój apel o powołanie europejskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na wzór amerykańskiego SEC.

Czytaj także: Christine Lagarde zapewnia, że EBC jest przygotowany na kolejne wyzwania

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl