Red Hat Summit: Connect Warszawa
Lubomir Stojek, Country Manager Poland w Red Hat, otwierając Konferencję podkreślił, że jest to przede wszystkim transfer wiedzy o tym, co dzieje się w tym roku w Red Hat, w społeczności open source i co będzie się działo w nadchodzących miesiącach i latach. Jak stwierdził, jesteśmy bardzo innowacyjnym narodem.
Przypomniał o programie Ivona firmy Ivona Software, a zastosowana w nim innowacyjna technologia została w 2013 roku kupiona przez amerykańską korporację Amazon i jest wykorzystywana w asystencie głosowym Alexa.
Dwóch Polaków założyło niedawno w Dolinie Krzemowej firmę, która opracowała technologię, dzięki której z bardzo krótkich próbek głosu można tworzyć ścieżki dźwiękowe udające konkretne osoby.
Podał podobne przykłady związane m.in. z motoryzacją i medycyną.
Wspomniał także o innowacji związanej z wirtualizacją, czyli o OpenShift, rodzinie oprogramowania do konteneryzacji opracowanej przez firmę Red Hat. Jej głównym produktem jest OpenShift Container Platform — hybrydowa platforma chmurowa jako usługa zbudowana wokół kontenerów Linux, zarządzana przez Kubernetes na fundamencie Red Hat Enterprise Linux.
Jak podkreślił Lubomir Stojek, coraz więcej jest też wdrożeń wykorzystujących OpenShift jako platformę do zarządzania wirtualizacją. Mówił również o automatyzacji środowiska IT i wykorzystania w tym technologii IBM Watson. Sztuczna inteligencja jest też wbudowana do najważniejszego produktu Red Hat, jakim jest Red Hat Enterprise Linux.
Oprogramowanie typu open source odblokowuje nasz potencjał
W pierwszym z wystąpień Dinko Eror, VP EMEA Central Region w Red Hat przedstawił, dlaczego można powiedzieć, że oprogramowanie typu open source odblokowuje nasz potencjał (How Open Source Unlocks Human Potential). W rozmowie z liderką marketingu w handlu detalicznym porównał liczbę deweloperów pracujących w firmach takich jak Microsoft, SAP czy przy rozwoju Azure z tworzącymi rozwiązania open source, których na świecie oficjalnie jest 1 mln.
Osoby tworzące takie oprogramowanie mają średnio mniej niż 24 lata. To pokazuje, jaka jest przed nami przyszłość, jeśli chodzi o oprogramowanie.
Otwarty system operacyjny Linux przekroczył obecnie liczbę 30 mln linii kodu. To również dowód na to, że open source działa. Produkty są stabilne, ponieważ wiele osób zagląda każdego dnia w każdą linijkę kodu programu.
Czytaj także: IT@BANK 2024 już 20 listopada
Otwarta chmura hybrydowa i AI
Bezpieczeństwo w czasach sztucznej inteligencji (Security in the Era of AI) omówiła Kirsten Newcomer, Sr. Director, OpenShift Product Management Hybrid Platforms w Red Hat. Jak m.in. podkreśliła, obecnie przechodzimy do generatywnej sztucznej inteligencji i jedno ze zobowiązań, które obecnie podejmuje Red Hat, to modele sztucznej inteligencji typu open source, które można wykorzystać do szkolenia na danych swoich firm.
To rozszerzenie koncepcji o otwartej chmurze hybrydowej. Otwarta chmura hybrydowa umożliwia dostarczanie rozwiązań, aplikacji, infrastruktury wszędzie tam, gdzie jej potrzebujemy. Rozwiązania Red Hat są też w chmurze publicznej i zapewniają bezpieczną, zautomatyzowaną infrastrukturę dla każdego rodzaju aplikacji, niezależnie od tego, czy jest to np. tradycyjna sztuczna inteligencja, czy też działają one w kontenerach na maszynach wirtualnych.
Projekty AI potrzebują infrastruktury
Red Hat AI Vision zaprezentował Andrzej Kowalczyk, Associate Principal Solution Architect w Red Hat. Zastanawiał się, dlaczego aż 87% projektów sztucznej inteligencji nie kończy się na „produkcji”. Jak stwierdził, wynika to z braku współpracy pomiędzy zespołem DevOps a Data Scientist.
Jak zbudować odpowiednią infrastrukturę, żeby mogła ona później te modele uruchamiać? Tworzenie jednolitego środowiska jest podstawą, żeby takie projekty kończyły się na tzw. produkcji. Red Hat jest firmą opensourcową i wierzy, że przyszłość takich modeli jest w open source. W ten sposób będą tworzone i upubliczniane. Dla tych modeli będą pracowały i je rozwijały społeczności.
Red Hat pozwala firmom wykorzystywać dowolne modele AI i nie zamyka swojego środowiska. Podkreślił, że większość pracy związanej z modelami AI dotyczy danych, czyli ich dostarczenia, odpowiedniego czyszczenia i ustrukturyzowania. Red Hat stara się tworzyć mniejsze modele, żeby lepiej wykorzystywać energię (zasilającą serwery) i akceleratory przenoszone pomiędzy aplikacjami.
Rozwiązania wirtualizacyjne Red Hat
Platformę wirtualizacyjną przyszłości przedstawił Jarosław Stakuń, Principal Solution Architect w Red Hat. Przypomniał, że historia konteneryzacji w Polsce ma ok. 10 lat. Natomiast 2006 roku pojawiły się pierwsze informacje o projekcie KVM, który cały czas jest używany jako podstawowy hypervisor w różnych rozwiązaniach wirtualizacyjnych w szczególności tych, które są oferowane przez Red Hat. To już dziś dojrzałe rozwiązanie wirtualizacyjne.
Mówił także o OpenShift Virtualization, KVM i KubeVirt. Referencją dla tych rozwiązań, pokazującą możliwości skalowania wydajności dla dużych organizacji, jest platforma Nvidii dla graczy GeForce Now, która jest zbudowana na technologii KubeVirt. Nvidia jest jednym z większych kontrybutorów w tym projekcie i dostarcza wielu funkcjonalności, z których inni również mogą korzystać.
Automatyzacja procesów IT
Natomiast o automatyzacji procesów IT w dużej skali mówił Jacek Skórzyński, Principal Solution Architect w Red Hat. Jak podkreślił, każda platforma do wirtualizacji powinna dawać nam możliwość automatyzacji. Ta automatyzacja powinna być też „user friendly”, żebyśmy mieli „gotowce”, bo nikt nie chce spędzać wielu godzin, a czasem dni nad rozwiązaniami, które może już ktoś napisał za nas. Jak stwierdził, w ramach platformy Red Hat jest dostępnych bardzo wiele takich gotowych rozwiązań.
Wspomniał także o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w automatyzacji. W tym specjalnie trenowanej do tych rozwiązań. Zachęcał do wypróbowania Red Hat Ansible Automation Platform.
Czytaj także: Wiceprezes ING Banku Śląskiego o pozycji technologicznej polskiego sektora bankowego
Wykorzystanie AI w firmach
Sztuczną inteligencję w przedsiębiorstwach dzięki OpenShift AI i technologii Intel przedstawili Piotr Grabuszyński, Cloud Systems Architect w Intel oraz Agnes Fabok, General Manager CEE w Red Hat.
Agnes Fabok przypomniała, że Intel jest bardzo ważnym partnerem Red Hat już od 25 lat, a ostatnio rozszerzono tę współpracę w zakresie wykorzystania AI w oprogramowaniu open source.
Piotr Grabuszyński podkreślił, że niedługo w każdej firmie będzie wykorzystywany jakiś element sztucznej inteligencji. Jak stwierdzono, we współpracy pomiędzy firmami chodzi o to, żeby produkty obu firm zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i oprogramowanie były na to przygotowane.
Wspomniano o integracji z rozwiązaniami Red Hat najnowszych rozwiązań Intela takich jak choćby Intel Gaudi 3 AI Accelerator.
Cyberbezpieczeństwo w dużych organizacjach
W panelu dyskusyjnym „Cyberbezpieczeństwo w dużych organizacjach” eksperci z branży IT i cyberbezpieczeństwa rozmawiali o ważnych wyzwaniach związanych z ochroną danych i systemów w takich firmach. Panel tematycznie koncentrował się na strategiach minimalizacji ryzyka oraz na najlepszych praktykach w zakresie zabezpieczania infrastruktury, zarządzania zgodnością oraz ochrony przed cyberzagrożeniami.
Dyskutowano też o wpływie nowych technologii i narzędzi, w tym automatyzacji oraz sztucznej inteligencji na rozwój polityk bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach.
Udział w niej wzięli: Adrian Kurowski, główny architekt Systemów i Sieci w KRUK S.A.; Krzysztof Szczepański, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Ryzyka w Krajowej Izbie Rozliczeniowej; Piotr Śmiałek, dyrektor Marketingu i Rozwoju Usług Cyberbezpieczeństwa w Orange; Rafał Skóra, Head of Open Source and Cloud Professional Services w firmie Eskom; Paweł Krakowian, Senior Solution Architect w HPE. Debatę prowadził Wojciech Furmankiewicz, Head of Technology Sales, CEE w Red Hat.
Otwierając debatę, Wojciech Furmankiewicz mówił o pracy zespołu odpowiedzialnego za zapewnienie bezpieczeństwa w produktach Red Hat.
Adrian Kurowski mówił o problemach związanych z przenoszeniem danych pomiędzy serwerowniami. Chodzi o zabezpieczenie danych podczas tego procesu i o właściwe odtworzenie całej ich struktury. Zwrócił uwagę na potrzebę budowania świadomości dotyczącej bezpieczeństwa nie tylko wśród administratorów, ale też innych osób w organizacji, które operują na danej aplikacji.
Piotr Śmiałek również podkreślił, że firmy bardzo często inwestują w sprzęt i technologie związane z bezpieczeństwem, a najsłabszym ogniwem są ludzie. Z drugiej strony, żeby budować skuteczne i faktycznie działające rozwiązania kompetentni pracownicy są też niezbędni. Także obecnie, mając do wyboru bardzo wiele technologii i rozwiązań, dobranie tych właściwych dla danej organizacji jest dużym wyzwaniem. Ważne jest, poprzez odpowiednie procesy w organizacji, połączenie ludzi, kompetencji i technologii.
Jak stwierdził, utrzymanie kompetencji w organizacjach zaczyna być dużym problemem, bo brakuje nam na rynku doświadczonych ekspertów. Szacuje się, że w Polsce brak kilkunastu tysięcy specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Ludzie powinni być uwzględniani w procesie budżetowym i to, że muszą nie tylko mieć kompetencje, ale je rozwijać i utrzymywać.
Krzysztof Szczepański mówił o problemach, z jakimi spotyka się KIR, jeśli chodzi o zabezpieczenie danych wrażliwych, które przetwarza, w tym dbania o ich wykorzystanie tylko w takim zakresie, który jest konieczny.
Paweł Krakowian podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa nie powinno mieć żadnej przerwy i też nie ma ceny, bo nie wiadomo, ile pieniędzy trzeba byłoby wydać, żeby poczuć się bezpiecznym, odpornym na ataki.
Mówił też o wkładzie HPE w bezpieczeństwo również przy współpracy z innymi firmami np. z Nvidia. Ważny jest czas, jaki upływa od zdarzenia związanego z bezpieczeństwem do uzyskania informacji o nim. Dlatego system musi być wydajny i odrzucać to, co nie jest nam potrzebne.
Rafał Skóra mówił o różnych grupach klientów firmy i ich potrzebach związanych z bezpieczeństwem. Klientami firmy Eskom są duże organizacje notowane na giełdzie, z branż takich jak instytucje finansowe, ubezpieczyciele i firmy z rynku energetycznego.
W trakcie dyskusji podkreślano również konieczność budowania świadomości dotyczącej bezpieczeństwa wśród pracowników oraz bezpiecznego sprzętu i całego łańcucha dostaw.
W trakcie tegorocznego Red Hat Summit w Warszawie odbyło się także 29 sesji tematycznych oraz prezentacji poświęconych poszczególnym rozwiązaniom i zagadnieniom związanym głównie z wykorzystaniem programów open source i AI.