Bank Anglii obniżył o 25 pb. główną stopę procentową

Bank Anglii obniżył o 25 pb. główną stopę procentową
Fot. stock.adobe.com/Spiroview Inc.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb. do 4,75 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że BoE obniży stopy procentowe o 25 pb. Podczas poprzedniego posiedzenia Bank pozostawił stopy proc. bez zmian.

Dwa posiedzenia wcześniej BoE obniżył stopy procentowe o 25 pb.

Ośmioro bankierów z BoE głosowało za obniżką o 25 pb., a jedna osoba za brakiem zmian stóp procentowych.

BoE podał w komunikacie, że nastawienie w polityce monetarnej jest właściwe.

„Na podstawie zmieniających się uwarunkowań stopniowe podejście do usuwania ograniczeń polityki pozostaje właściwe. Polityka pieniężna będzie musiała pozostać restrykcyjna przez wystarczająco długi czas, aż ryzyka dla trwałego powrotu inflacji do celu 2 proc. w średnim okresie ulegną dalszemu rozproszeniu. Komitet nadal uważnie monitoruje ryzyko utrzymywania się inflacji i będzie decydować o odpowiednim stopniu restrykcyjności polityki pieniężnej z posiedzenia na posiedzenie” – napisano w komunikacie BoE.

Czytaj także: Bank Anglii obniżył główną stopę procentową

Inflacja powyżej celu BoE jeszcze dwa lata

BoE poinformował o inflacja może utrzymywać się powyżej celu w ciągu kolejnych dwóch lat.

„Inflacja CPI spadła do 1,7 proc. we wrześniu, ale oczekuje się, że wzrośnie do około 2,5 proc. do końca roku, ponieważ obniżenie cen energii wypada z rocznego bilansu. Inflacja cen konsumpcyjnych usług spadła do 4,9 proc. Roczny wzrost średnich tygodniowych zarobków w sektorze prywatnym nadal spadał, ale pozostał podwyższony na poziomie 4,8 proc. w ciągu trzech miesięcy do sierpnia.

Oczekuje się, że wzrost PKB spadnie do swojego ostatniego bazowego tempa około 0,25 proc. na kwartał w drugiej połowie tego roku” – napisano w komunikacie po posiedzeniu Banku.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Banki Centralne | Pora na nowy model

Źródło: PAP BIZNES