Własne czy czynszowe mieszkanie?

Własne czy czynszowe mieszkanie?
Marek Bryx, Fot. T. Kulesza,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z prof. Markiem Bryxem ze Szkoły Głównej Handlowej rozmawialiśmy tuż po odebraniu przez niego nagrody „Szklane domy” portalu BANK.pl podczas Kongresu Finansowania Nieruchomości.

Nawiązując do panelu, w którym uczestniczył prof. Marek Bryx, spytaliśmy czy młodzi Polacy chcą posiadać mieszkania na własność, czy też wolą korzystać z mieszkań czynszowych?

Nasz rozmówca przywołał badania, które przeprowadził dwa lata temu razem z dr Izabelą Rudzką, w którym brali udział studenci i osoby tuż po studiach.  97% z nich twierdziło, że chce być  właścicielami mieszkań.

„Narzekali, że kredyty są za drogie, że długo trzeba będzie je spłacać, np. 30 lat, ale generalnie, niezależnie od tych zastrzeżeń, chcieli być właścicielami mieszkania” – powiedział prof. Marek Bryx.

Przyznał jednak, że w innych badaniach Polacy starsi i z mniejszych miast uważali, że należy rozwijać budownictwo czynszowe.

Czytaj także: Marek Bryx laureatem Nagrody SZKLANE DOMY 2024

Własność nieruchomości ważnym zasobem Polaków

„Dajmy szansę tym młodym ludziom, tym którzy są dynamiczni, którzy chcą wziąć kredyt i go spłacać, a dotąd nie mieli zdolności kredytowej, ale dzięki Bezpiecznemu Kredytowi 2% ją uzyskali. Dajmy im szansę, żeby sobie to pierwsze mieszkanie kupili” – wyraził swoją opinię prof. Marek Bryx.

„To jest nie tylko ważne dla nich. To jest też ważne dla nas jako społeczeństwa, że własność, czyli mieszkania, pozostają w polskich rękach” – stwierdził.

Zaznaczył, że mniej istotne jest to, że niektórzy mają po kilka mieszkań, ale jak mówił: „to jest ciągle, nasz polski zasób”.

„Jeśli chodzi o kapitalizację zasobów w stosunku do osiągniętego poziomu PKB, to jesteśmy na szarym końcu w Europie i warto, żebyśmy nasze zasoby krajowe zwiększali, w tym również zasoby mieszkaniowe” – dodał.

Zaznaczył jednak, że nie jest przeciwny temu, żeby fundusze zagraniczne inwestowały w Polsce  w mieszkania na wynajem. To rynek powinien rozstrzygnąć gdzie Polacy chcą mieszkać, czy we własnym mieszkaniu, czy w czynszowym.

Na naszym rynku powinno być także miejsce na polskie fundusze inwestujące w mieszkania na wynajem typu REIT. Jednak jego zdaniem dotychczasowe koncepcje wprowadzenia tego rozwiązania w Polsce były chybione zakładały bowiem, że REIT-y będą finansować mieszkania o niskich czynszach.

„To znaczy, że inwestorzy nigdy nie uzyskają żadnego rozsądnego zwrotu z inwestycji w taki REIT. A inwestuje się po to, żeby ten zwrot uzyskać. I on powinien być wyższy niż to, co oferują banki. Więc jeżeli nie ma wysokiego zwrotu z inwestycji, a nisko czynszowe budownictwo tego nie zapewni, to nie mówmy o REIT-ach” – stwierdził Marek Bryx.

Nasz rozmówca wyraził zdziwienie dlaczego nie uruchomiono kolejnego programu wsparcia dla młodych kredytobiorców mimo, że założenia nowego programu były prawie gotowe. W jego opinii tego typu wsparcie powinno być przywrócone i powinno mieć charakter stabilny, i długoterminowy.

Czytaj także: Polska bankowość przyczyniła się do sfinansowania od roku 2000 ponad 2 mln mieszkań

Czym jest mieszkanie?

Mieszkaniem dobrym społecznym czy dobrym inwestycyjnym? – na tak postawione pytanie laureat nagrody Szklane Domy odparł:

„Strasznie nie lubię takiego pytania, bo nie wolno tych rzeczy przeciwstawiać. Oba pojęcia  występują równolegle”.

Zawsze będą istniały grupy ludzi, których nie będzie stać na zakup mieszkania. Państwo powinno wspierać takie osoby – wskazywał.

Jego zdaniem szereg programów socjalnych było często zmienianych, co prowadziło do tego, że próby zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób uboższych były niewystarczające.

W opinii Marka Bryxa polityka mieszkaniowa powinna być ustalona na 20-30 lat. Powinni w jej tworzeniu uczestniczyć eksperci.

„Niestety nikt ekspertów nie słucha. My powtarzamy pewne rzeczy od wielu lat. Słowo polityka nad tym ciąży. My nie mówimy o mieszkalnictwie, mówimy o polityce mieszkaniowej. I w związku z tym politycy ten problem rozgrywają, łącząc go z innymi celami, które chcą osiągnąć” – skonstatował.

„Jeśli polityka mieszkaniowa byłaby ustalona, to nie powinien jej zmieniać kolejny rząd, bo stabilność i długoterminowość tej polityki jest ważna dla społeczeństwa, dla rozwoju naszego państwa” – podsumował Marek Bryx.


Czytaj także: Kredyt hipoteczny ze stałą czy ze zmienną stopą procentową?

Źródło: BANK.pl