Co dla amerykańskiej i światowej gospodarki oznacza prezydentura Donalda Trumpa?
Stwierdzili, że zapowiedź podniesienia ceł, zwłaszcza na import towarów chińskich spowoduje wzrost cen, a tym samym ponownie Stany Zjednoczone będą borykały się z wysoką inflacją.
„Uważamy, że druga kadencja Donalda Trumpa miałaby negatywny wpływ na pozycję gospodarczą USA na świecie i destabilizujący wpływ na gospodarkę krajową USA” – pisali.
Inflacja rzeczywiście miała ważne miejsce w kampanii prezydenckiej, ale wyborcy uznali, że odpowiedzialna za nią jest administracja Joe Bidena i uwierzyli, w zapewnienia Trumpa, że jego program doprowadzi do szybkiego wzrostu dochodów rodzin amerykańskich.
To ocena niesprawiedliwa, gdyż inflacja, która w Stanach Zjednoczonych osiągnęła maksymalny poziom 9,1% w czerwcu 2022, spowodowana była pakietami pomocowymi podczas pandemii Covid-19. W efekcie do gospodarki wpompowano ponad 1 bln dol. pustego pieniądza.
Inflacja zresztą szybko spadła – we wrześniu b.r. wyniosła 2,4%, co skłoniło Rezerwę Federalną do obniżenia stopy procentowej o 0,5 pkt proc.
Czytaj także: Czy amerykańskiej gospodarce grozi recesja?
Co zrobi Fed?
Jutro Komitet Otwartego Rynku Fed (odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej) decydować będzie o stopach i przed wyborami wielu komentatorów zakładało, że nastąpi kolejna redukcja, tym razem o 0,25 pkt proc.
Wygrana Donalda Trumpa być może skłoni decydentów Fed do odłożenia obniżki.
Za 2 lata dobiegnie końca druga kadencja Jerome Powella na stanowisku przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Po raz pierwszy mianował go na to stanowisko Trump w 2018 roku, ale krytykował jego decyzje. Prawdopodobnie zastąpi go innym finansistą, być może bardziej skłonnym do ustępstw wobec prezydenta.
Czytaj także: Szef Fed nie wyklucza w tym roku kolejnych dwóch obniżek stóp procentowych
Które ze swoich zapowiedzi zrealizuje nowy prezydent USA – Donald Trump?
Trump dysponować będzie poparciem obu izb Kongresu USA, zdominowanych przez Republikanów, co ułatwi realizację programu. Prezydent-elekt zapowiadał przedłużenie obniżek podatków, wprowadzonych w grudniu 2017 przez Tax Cuts and Jobs Act (TCJA), które miały obowiązywać tylko do końca 2025 roku.
Biuro Budżetowe Kongresu przed wyborami przewidywało, że do 2027 roku dług publiczny wzrośnie do rekordowego poziomu przekraczającego 106% PKB. Jeżeli Trump zrealizuje zapowiedź przedłużenia obniżek podatków przyrost długu będzie szybszy, co podniesie rentowność amerykańskich papierów skarbowych, która ma wpływ na globalne rynki finansowe.
Z drugiej strony Elon Musk, który w czasie kampanii wyborczej blisko współpracował z Trumpem zapowiadał ogromne cięcia wydatków budżetowych, choć nie mówił, jakie pozycje ma na myśli.
Niepokojąca jest możliwość znacznego podniesienia ceł, zarówno na import z Europy, jak i Chin. Może to spowodować obniżenie światowych obrotów handlowych i spowolnić światowy wzrost gospodarczy.