Barometr EFL: tylko 13% firm obawia się inflacji, to najniższy wynik od dwóch lat

Barometr EFL: tylko 13% firm obawia się inflacji, to najniższy wynik od dwóch lat
Radosław Woźniak. Źródło: EFL.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Choć inflacja w Polsce rośnie, przedsiębiorcy coraz mniej się jej obawiają. W prognozach na czwarty kwartał ‘24 tylko 13% firm uważa, że kondycja ich biznesu może pogorszyć się przez inflację. To o 11 p.p. mniej niż kwartał wcześniej i ponad trzy razy mniej niż rok temu (IV kwartał 2023 – 44%). Najbardziej zagrożeni inflacją czują się hotelarze i restauratorzy oraz firmy handlowe – odpowiednio 23% i 16%. Najmniej rosnących cen obawiają się firmy transportowe (6%), czytamy w informacji prasowej EFL.

– W drugiej połowie 2024 roku inflacja zaczęła rosnąć, ale tego spodziewaliśmy się, m.in. z uwagi na podwyżki cen energii. I prognozy również nie pozostawiają złudzeń, jeszcze w perspektywie kilku miesięcy inflacja będzie mieć wzrostową trajektorię. Jednak w związku z tym, że ten czynnik jest przewidywalny, nie stanowi tak dużego zagrożenia dla działalności polskich firm.

Dlatego obawy inflacyjne sukcesywnie spadają i obecnie są na najniższym poziomie od początku realizacji badania. Co więcej, po raz drugi z rzędu inflacja nie została wskazana przez przedsiębiorców jako element, który wywołuje największe ich obawy. 

Bardziej obawiają się dalszych wzrostów kosztów prowadzenia biznesu jak wynajem powierzchni czy koszty floty – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Inflacja już nie straszy polskich firm

Z Barometru EFL na IV kwartał tego roku wynika, że inflacja wywołuje obawy wśród nielicznej grupy polskich przedsiębiorców. Tylko 13% firm uważa, że wzrost cen wpłynie negatywnie na prowadzoną działalność w najbliższych miesiącach. W stosunku do pomiaru z poprzedniego kwartału wynik jest niższy o 11 p.p. (24% w III kwartale 2024 roku).

Na wysokim poziomie pozostaje odsetek przedsiębiorców przewidujących stagnację sytuacji (60% vs. 43% w III kwartale 2024 roku). Co piąty przedstawiciel MŚP nie jest natomiast pewien co do tego, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja (20% vs. 24% w III kwartale ‘24). 

Jeszcze większą poprawę nastrojów inflacyjnych widać, gdy wyniki porównamy w ujęciu rocznym. W czwartym kwartale 2023 roku 44% firm obawiało się negatywnego wpływu inflacji na swoją działalność biznesową, czyli ponad trzy razy więcej niż obecnie.

Biorąc pod uwagę wielkość firmy jest podobnie jak kwartał wcześniej – im większa firma tym mniej obawia się negatywnego wpływu inflacji na swój biznes. 7% średnich firm uważa, że przez wysoką inflację ich działalność gospodarcza w najbliższych miesiącach może ulec pogorszeniu. W grupie małych i mikro firm ten odsetek wynosi odpowiednio 12% i 18%.

Czytaj także: Coraz mniej MŚP planuje inwestycje

Firmy transportowe czują się najpewniej

Co branża – to inne odczucia wobec inflacji. Największy odsetek przedsiębiorców, którzy obawiają się negatywnego wpływu inflacji na prowadzony biznes występuje wśród przedstawicieli HoReCa (23%) i handlu (16%).

Najmniej o swoją przyszłość w kontekście inflacji obawiają się firmy transportowe, wśród których tylko 6% zapytanych boi się negatywnego wpływu rosnących cen na działalność oraz produkcyjne (7% wskazań na obawę).

Warto jednak podkreślić, że w każdym sektorze zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i w ujęciu rocznym, zdecydowanie mniej firm ma obawy inflacyjne.

Czytaj także: Co czwarty hotelarz i restaurator prognozuje spadek przychodów

Barometr EFL: coraz mniejsze obawy przedsiębiorców

Z Barometru EFL na IV kwartał 2024 roku wynika, że obawa o wzrost inflacji po raz drugi z rzędu nie zajmuje już pierwszego miejsca w zestawieniu w opinii przedsiębiorców.

Obecnie obawia się tego aspektu co czwarty przedsiębiorca (25%), podczas gdy trzy miesiące wcześniej było to 26%, a w II kwartale br. aż 34%.

Pozycję najpoważniejszego powodu do obaw firm uzyskał wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (30%). W poprzednim kwartale na ten czynnik wskazało 32% przedsiębiorców. Badani nieco bardziej niż w poprzednim pomiarze obawiają się także spadku popytu (18% vs. 16%).

Natomiast obawa o brak pracowników utrzymuje się na podobnym poziomie (12% ), co może być związane z zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych.

– Przyglądając się największym obawom przedsiębiorców na przestrzeni kilku ostatnich pomiarów zauważalny jest istotny optymistyczny trend. Odsetek wskazań na poszczególne elementy jak inflacja czy koszty działalności jest coraz niższy.

Jeszcze rok temu czy na początku tego roku nawet 70% przedsiębiorców obawiała się tych czynników, dziś ta grupa jest zdecydowanie mniejsza. Otoczenie z pewnością dalej nie sprzyja rozwojowi firm tak jak tego byśmy sobie życzyli, ale jest ono bardziej przewidywalne – zwraca uwagę Radosław Woźniak.

Wartość głównego indeksu Barometru EFL na IV kwartał 2024 roku wyniosła 50,6 pkt. Osiągnięty poziom jest o 0,6 pkt. niższy niż w III kwartale 2024 roku.

Czytaj także: Dwa razy więcej firm handlowych obawia się spadku sprzedaży niż jej wzrostu

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy / EFL