Prezes BOŚ o znaczeniu Systemu Wymiany Informacji Firm Faktoringowych

Prezes BOŚ o znaczeniu Systemu Wymiany Informacji Firm Faktoringowych
Bartosz Kublik, Źródło: BOŚ,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W grupie założycieli Systemu Wymiany Informacji Firm Faktoringowych (SWIFF) znalazł się Bank Ochrony Środowiska. Tuż po spotkaniu w Klubie Bankowca, inaugurującym powstanie platformy SWIFF, rozmawialiśmy z Bartoszem Kublikiem, prezesem zarządu Banku Ochrony Środowiska.

„To bardzo dobra inicjatywa. Związek Banków Polskich od dawna posiada platformy do wymiany informacji niezbędne do bezpiecznego funkcjonowania polskiego sektora bankowego, ale też szerzej sektora finansowego. Jak wiadomo, banki to instytucje zaufania publicznego. Naszym nadrzędnym celem jest budowa systemu wymiany informacji wokół i wspólnie z ZBP” – powiedział Bartosz Kublik.

Prezes Kublik przypomniał, że BOŚ jest już aktywnym uczestnikiem systemu wymiany informacji o zagrożeniach w sektorze bankowym, ale też systemu wymiany informacji o pojazdach (tj. platformy wymiany informacji branży leasingowej). Te systemy zasilane danymi przez Bank Ochrony Środowiska, jak również inne instytucje finansowe, pozwalają ograniczyć skalę fraudów w Polsce.

„Takie same nadzieje wiążemy z nowo uruchomionym systemem wymiany informacji firm faktoringowych” – stwierdził prezes BOŚ.

Czytaj także: System Wymiany Informacji Firm Faktoringowych – nowa inicjatywa sektorów bankowego i faktoringowego

Faktoring w działalności BOŚ

Specyfiką BOŚ jest to, że nie posiada on oddzielnej spółki faktoringowej, dysponuje natomiast departamentem zajmującym się faktoringiem, umiejscowionym w strukturze banku.

„Faktoring w działalności Banku Ochrony Środowiska, którego portfel kredytowy skoncentrowany jest w segmencie przedsiębiorstw, odgrywa znaczącą rolę” – przyznał Bartosz Kublik.

Korzyści z powstania kolejnej platformy wymiany informacji odniosą zarówno banki jak i firmy faktoringowe – zaznaczył prezes Banku Ochrony Środowiska.

„Sektor bankowy zapewnia sobie większe bezpieczeństwo, bo czy weźmiemy pod uwagę spółki faktoringowe, które są afiliowane przy bankach, czy spółki faktoringowe, które są niezależne, czy działalność faktoringową, która prowadzona jest we wnętrzu podmiotów bankowych, to nadrzędnym celem jest właśnie zawsze bezpieczeństwo i uniemożliwienie przestępcom gospodarczym możliwości wyłudzeń środków zarówno banków, jak i ich klientów” – mówił.



Czytaj także: Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów o platformie SWIFF

Korzyści dla klientów firm faktoringowych

Prezes zwrócił uwagę na fakt, że o skuteczności wszelkich systemów wymiany informacji decyduje powszechny udział w nich wszystkich podmiotów obsługujących dane sektory finansowe.

„Wymiana informacji pomiędzy podmiotami finansowymi na temat zagrożeń przekłada się na większą dostępność różnych produktów finansowych, kredytowych, także faktoringowych dla klienta” – podkreślał Bartosz Kublik.

Źródło: BANK.pl