Wsparcie dla polskich firm biorących udział w odbudowie i modernizacji Ukrainy

Wsparcie dla polskich firm biorących udział w odbudowie i modernizacji Ukrainy
Marta Postuła i Konrad Wojnarowski, źródło: BGK,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) dr Konrad Wojnarowski i pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) prof. Marta Postuła podpisali porozumienie na rzecz wsparcia polskich przedsiębiorców uczestniczących lub planujących udział w odbudowie i modernizacji Ukrainy.

Na mocy umowy dot. uruchomienia nowego instrumentu finansowego, BGK wybierze Partnerów Finansujących, którzy będą udzielać preferencyjnych pożyczek dla firm szukających finansowania na realizację działań związanych z odbudową Ukrainy, prowadzonych na terytorium Polski.

Budżet instrumentu to 250 mln zł. Jest on komplementarny do unijnego mechanizmu wsparcia na finansowanie inwestycji w Ukrainie, zapewnianego w ramach instrumentu Ukraine Facility.

To działanie pilotażowe, realizowane ze środków pochodzących ze spłat pożyczek płynnościowych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój z poprzedniej perspektywy unijnej, które służyły przeciwdziałaniu skutkom gospodarczym pandemii.

W nowej formule środki te będą pracowały na rzecz zwiększania zasobów polskich firm do udziału w odbudowie Ukrainy oraz wsparcia eksportu na ten rynek.

Dla kogo wsparcie?

Pożyczki adresowane będą do przedsiębiorstw z różnych sektorów, które posiadają doświadczenie, know-how oraz produkty i usługi, które mogą przyczynić się do odbudowy Ukrainy. Maksymalna wartość pożyczki będzie mogła wynieść 10 mln zł, a jej maksymalny okres kredytowania to 10 lat.

Wśród inwestycji, które będą mogły zostać sfinansowane z pożyczki będą m.in.:

  • wsparcie eksportu i importu produktów i usług do/z Ukrainy,
  • organizacja transportu, magazynowania i logistyki związanej z dostarczaniem towarów i usług dla ludności, materiałów budowlanych, maszyn, technologii i innych zasobów potrzebnych do realizacji projektów w Ukrainie,
  • rozwój zasobów umożliwiających udział w inwestycjach związanych z odbudową i rozbudową infrastruktury Ukrainy,
  • wspólnym realizowaniu przedsięwzięć przez firmy z obu krajów.

Przetarg na Partnerów Finansujących

W pierwszej kolejności BGK uruchomi przetarg na Partnerów Finansujących, którzy będą udzielać pożyczek. Planowany nabór uruchomienia pożyczek to pierwszy kwartał 2025 r.

Wsparcie w ramach tworzonego instrumentu może być również skierowane do przedsiębiorstw z woj. podlaskiego, które odczuwają negatywne skutki obowiązywania tzw. strefy buforowej, przyległej do granicy państwowej z Białorusią.

Niezależny instrument wsparcia, który zakłada możliwość umorzenia przekazywanych środków, MFiPR uruchamia dla przedsiębiorstw z obszarów powodziowych (woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie, lubuskie).

Czytaj także: W jakim stopniu BGK wpływa na rozwój społeczno-gospodarczy Polski?>>>

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK