Następca WIBOR w grupie wskaźników WIRF?

Następca WIBOR w grupie wskaźników WIRF?
Fot. stock.adobe.com / Kamil
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR) uruchomił dodatkową rundę konsultacji publicznych ws. rodziny wskaźników WIRF i nie będzie dalej konsultował wskaźników WIRON, WIRON+ ani WRR - podano w komunikacie KS NGR.

Mając na uwadze dążenie do dotrzymania, określonego na koniec 2027 roku, finalnego momentu konwersji wskaźników referencyjnych w Polsce, Komitet Sterujący NGR zdecydował się ująć w dodatkowej rundzie konsultacji publicznych cztery indeksy i propozycje indeksów z rodziny indeksów WIRF. W dalszym toku konsultacji nie będą uwzględnione wskaźnik WIRON, WIRON+ ani WRR” – podano w komunikacie KS NGR.

„Zgodnie z wyrażonymi w poprzedniej rundzie konsultacji publicznych oczekiwaniami do dotychczas analizowanych: propozycji indeksów WIRF oraz WIRF+2 dodano WIRF- i WIRF+/-, które stanowią modyfikacje pierwotnie analizowanych propozycji indeksów po wyeliminowaniu z ich zasobu informacyjnego transakcji depozytowych Pozostałych Instytucji Finansowych (PIF)” – dodano.

Jak podał KS NGR, na chwilę obecną propozycja indeksu WRR, jak i jego modyfikacje, nie będą przedmiotem dalszych konsultacji. Jak jednak zauważono, prace nad tego typu indeksem powinny być prowadzone a docelowo, w przyszłości, taki indeks mógłby być stosowany jako indeks alternatywny dla indeksu, który zastąpi wskaźnik referencyjny WIBOR.

WIRF – Warszawski Indeksu Rynku Finansowego – oparty jest o depozyty niezabezpieczone zawarte przez największe krajowe instytucje kredytowe z instytucjami kredytowymi i finansowymi.

WRR – Warsaw REPO Rate – oparty jest o transakcje warunkowe REPO / reverse REPO oraz BuySell-Back/Sell-Buy-Back zawarte przez największe krajowe instytucje kredytowe z instytucjami kredytowymi i finansowymi.

Czytaj także: Mateusz Szczurek o wskaźnikach WIRF, WRR i WIRON>>>

Źródło: PAP BIZNES