Prezes ZBP optymistycznie o polskim wzroście gospodarczym
Podkreślił, że trzeba zwrócić uwagę na środki, które Polska otrzyma, a które są potrzebne do zapewnienia wzrostu gospodarczego.
Problemem jest to, że zostało mało czasu na wydatkowanie, więc prawdopodobnie wystąpi konieczność przedłużenia terminów. W jego ocenie, niedawna decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który dokonał pierwszej obniżki stóp procentowych, była bardzo istotna.
– Widzimy, że kraje w strefie euro, jak i poza nią, mają tendencję zmierzającą do obniżek stóp procentowych. To wynik tego, że inflacja zaczęła spadać. Polska również powinna znaleźć się na tej ścieżce – ocenił dr Tadeusz Białek.
Czytaj także: Prezes ZBP o możliwości finansowania gospodarki przez sektor bankowy
ZBP: wakacje kredytowe nie rozwiązują problemów
Według dr. Tadeusza Białka przedłużenie wakacji kredytowych nie jest dobrą decyzją, nawet pomimo kryteriów, które zostały zaproponowane. Część klientów nie czyta wytycznych, a ich wnioski są odrzucane.
Wskazał również, że część z wnioskodawców świadomie przekazuje nieprawdziwe dokumenty. Należy pamiętać o tym, że oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej.
– Bank otrzymując taki wniosek, ma nie tylko prawo do tego by cofnąć postanowione wakacje, ale powinien złożyć powiadomienie do prokuratury – dodał prezes ZBP.
W jego ocenie, program wakacji kredytowych nie rozwiązuje problemów, większość klientów nie zdaje sobie sprawy, że nie są realną pomocą.
Taką pomocą jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, ponieważ po zmianach zapewnia otrzymywanie wsparcia aż do 40 miesięcy w postaci dopłaty do raty kredytu, której wartość została zwiększona z 2 tys. do 2,5 tys. Został także zwiększony okres, w którym należy zwrócić te raty oraz pojawiła się możliwość umorzeń.
Czytaj także: Czy banki mają wystarczające środki na finansowanie transformacji energetycznej i wydatków zbrojeniowych?
Więcej informacji – w materiale wideo poniżej.