Sejmowa Komisja Finansów Publicznych proponuje poprawki do ustawy o wakacjach kredytowych

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych proponuje poprawki do ustawy o wakacjach kredytowych
Wakacje Kredytowe | Źródło: AdobeStock
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaproponowała poprawki do ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe. Sprowadzają się one do zmiany momentu wejścia w życie ustawy z 1 maja 2024 r. na 1 czerwca 2024 r.

We wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Celem ustawy jest m.in. wydłużenie wakacji kredytowych na 2024 r.

W trakcie obrad komisja zaproponowała poprawki do ustawy. Sprowadzają się one do zmiany terminu wejścia w życie ustawy z 1 maja 2024 r., jak to zostało zapisane w przedłożeniu rządowym, na 1 czerwca br.

W rezultacie KFP zaproponowała także, aby kredytobiorcy mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie w okresie od 1 września do 31 grudnia. W przedłożeniu rządowym zapisano, że kredytobiorcy mogą wstrzymać spłatę rat dwukrotnie w okresie od 1 maja do 30 czerwca oraz po 1 razie w każdym z dwóch ostatnich kwartałów roku.

Wakacje kredytowe a wpływy z CIT

KFP proponuje podobną zmianę terminów wstrzymania płatności rat kredytów, zaciągniętych w BGK na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę lokali mieszkalnych na wynajem lub budowę lokali mieszkalnych, do których ustanowione zostanie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Podmiot spłacający taki kredyt będzie mógł zawiesić spłatę przez 4 miesiące w 2024 r., a nie przed dwa miesiące od 1 maja do 30 czerwca i przez 2 miesiące od 1 lipca do 31 grudnia. KFP zaproponowała także poprawki redakcyjne.

W trakcie obrad komisji wiceminister finansów Jurand Drop powiedział, że wprowadzenie wakacji kredytowych w formie, jaka została zapisana w przedłożeniu rządowym, obniży wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych o 625 mln zł.

Źródło: PAP BIZNES