Przemysł w coraz większych tarapatach

Przemysł w coraz większych tarapatach
Źródło: KL
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W marcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 2,9% w porównaniu z marcem ubiegłego roku, natomiast w porównaniu z lutym br. wzrosła o 14,1% – podał GUS. Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan.

W marcu odnotowaliśmy zmniejszenie produkcji o 2,9% względem poprzedniego roku. To oczywiście efekt wysokiej bazy sprzed roku, szczególnie w dziale zaopatrywania w energię elektryczną i gaz.

Miesiąc po wybuchu wojny nasz rząd już wiedział, że czeka nasz kryzys energetyczny i rzucił wszystkie ręce na pokład.

Wraz ze wzmożonym popytem na energię, gaz i wydobycie ruszyły wynagrodzenia, a z nimi również wzrost zatrudnienia. Ten rok to po prostu korekta tego, co działo się przed 12 miesiącami.

Czytaj także: Płace i zatrudnienie w marcu ’23 – najnowsze dane GUS

Spadki produkcji branż energochłonnych

Mimo, że jesteśmy na minusie to nasze przetwórstwo przemysłowe już na tak wielkim minusie nie jest (-0,4 r/r). Oczywiście są branże, które notują spadki i są to niezmiennie branże z grupy energochłonnych oraz te których dotyka brak surowca (przemysł drzewny).

Z drugiej strony mamy produkcję samochodów (+36,5%). Dla przypomnienia, właśnie ten dział gospodarki jest głównym motorem napędowym naszego eksportu. Wygląda na to, że dane marcowe o handlu zagranicznym będą kopią tego, co obserwowaliśmy w lutym.

Czytaj także: Banki państwowe w Europie Środkowej kredytują firmy zombie

Spadek w cenach producenckich

Produkcja na minusie, ale są też dobre informacje dla firm. Inflacja producencka zbliża się do granicy 10%. To potężny spadek w cenach producenckich.

Przed miesiącem mówiliśmy o wzroście cen przekraczającym 18%. To bardzo silny impuls do spadku cen dla konsumentów. Kwestią otwartą pozostaje jednak czas, kiedy rynek przełoży obniżki na finalne ceny.

Może niestety być to odłożone w czasie, ponieważ firmy mają nadal dość wysokie stany zapasów.

Czytaj także: Jak ożywienie gospodarcze w strefie euro wpłynie na polską gospodarkę?

Źródło: BANK.pl