Wsparcie w walce z przemytem papierosów i nielegalnych produktów nikotynowych

Wsparcie w walce z przemytem papierosów i nielegalnych produktów nikotynowych
Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
British American Tobacco oraz Pomorski Urząd Celno-Skarbowy zorganizowały 12 grudnia 2022 r. w Gdyni szkolenie dotyczące przeciwdziałania przemytowi papierosów do Polski oraz identyfikacji nielegalnych produktów z nowych kategorii nikotynowych, jak liquid do e-papierosów czy tytoń do podgrzewania, czytamy w komunikacie Firmy

W szkoleniu wzięło udział 20 funkcjonariuszy z Pomorskiego  Urzędu  Celno-Skarbowego w Gdyni. Szkolenie zostało przeprowadzone przez specjalistów z polskiego oddziału BAT oraz ekspertów ze związanego z tą firmą eSmoking Institute w Poznaniu.

– Tego typu przedsięwzięcia to wyraz  naszego trwałego, wieloletniego zaangażowania we wsparcie służb celnych w walce z szarą strefą. Dynamiczny rozwój nowych kategorii produktów nikotynowych oraz stale zmieniająca się technologia powoduje, że skuteczne przeciwdziałanie nielegalnym praktykom musi być poparte zarówno wiedzą teoretyczną, jak i praktyczną.

Dlatego doświadczenia ekspertów zajmujących się kwestiami prawnymi, badaniami laboratoryjnymi i naszą wiedzą rynku alternatyw tytoniowych, którymi mogliśmy się podzielić, wydają się tu jak najbardziej potrzebne.

Oferowanie produktów z przemytu lub unikanie opodatkowania podatkiem akcyzowym powoduje z jednej strony straty dla producentów legalnych wyrobów, ale z drugiej strony – bolesny uszczerbek dla budżetu państwa.

Nie bez znaczenia pozostaje również zagrożenie zdrowia dla użytkowników po nie sięgających. Często trafiające do Polski papierosy elektroniczne i liquidy nie spełniają podstawowych norm czystości chemicznej czy też bezpieczeństwa produktu – mówi Tomasz Barys, szef działu prawnego BAT w Polsce.

Identyfikacja nielegalnych produktów nikotynowych

– Szkolenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony naszych funkcjonariuszy, a zdobyta wiedza przyczyni się do zwalczania i przeciwdziałania przestępczości w zakresie przemytu papierosów.

Co istotne, poruszony został również temat nowych kategorii i identyfikacji nielegalnych produktów nikotynowych, co w znaczny sposób usprawni nasze działania – dodaje rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, st. asp. Sebastian Pakalski.

BAT gotowe do współpracy

Skuteczna walka ze zorganizowaną przestępczością tytoniową przyczynia się również do ograniczania strat budżetów innych państw Europy i Skandynawii.

Eksperci z BAT zadeklarowali otwartość dla dalszego wspierania merytorycznego służb celnych w zakresie wymiany doświadczeń i wiedzy w obszarze przeciwdziałania nielegalnemu obrotowi wyrobów tytoniowych.

Źródło: British American Tobacco / BAT