ZBP, kogut i wsparcie polskich banków dla Ukraińców
Replikę słynnego już wizerunku koguta prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski wręczył premierowi Zjednoczonego Królestwa, Borisowi Johnsonowi, zaś statuetka obecna podczas konferencji to dar od przedstawicieli Asocjacji Banków Ukraińskich dla ZBP.
– Otrzymaliśmy go jako wyraz uznania dla wsparcia polskiego sektora bankowego i Polski dla Ukrainy i jej obywateli, który znaleźli się w Polsce – zauważył Włodzimierz Kiciński, przypominając, jakie działania podjęli polscy bankowcy by pomóc uchodźcom przybyłym na terytorium Polski i wesprzeć walczącą o utrzymanie niepodległości Ukrainę.
Wymiana hrywny to program bez precedensu
Już w pierwszej fazie wojny polscy bankowcy powołali do życia zespół kryzysowy kierowany przez Włodzimierza Kicińskiego, który do chwili obecnej zajmuje się koordynacją działań banków w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski.
Wiceszef ZBP wspomniał, iż działania te prowadzone są w ścisłej współpracy z bankiem centralnym, ale również takimi komórkami funkcjonującymi przy ZBP jak Rada Wydawców Kart Bankowych, Rada ds. Usług Płatniczych, Rada Bankowości Elektronicznej i Komitet Agentów Rozliczeniowych, wreszcie przy wsparciu samych organizacji płatniczych, jak Mastercard i Visa.
Kooperacja obejmuje również międzynarodowe instytucje systemu finansowego, jak Europejska Federacja Bankowa, European Payments Council czy Europejski Bank Centralny.
Wśród realizowanych projektów związanych z nową sytuacją geopolityczną można wymienić bieżący monitoring działania systemu płatniczego, umożliwienie egzekwowania sankcji SWIFT w polskich bankach czy też organizacja procesu wymiany hrywien na waluty narodowe.
– Wypracowaliśmy odpowiednie analizy odnośnie do przepisów pozwalających na otwieranie rachunków bankowych przez obywateli Ukrainy, a także akceptowalnych przez banki dokumentów. Z kolei współpraca z ambasadą Ukrainy w Polsce i warsztaty ze Strażą Graniczną przyczyniały się do budowania właściwego obszaru funkcjonowania rachunków płatniczych obywateli Ukrainy – dodał Włodzimierz Kiciński.
Polska ma już ponad 41 mln mieszkańców
Równolegle polscy bankowcy organizowali i koordynowali szereg akcji, mających na celu włączenie uchodźców z Ukrainy do polskiego obrotu gospodarczego.
Jak wspomniał wiceprezes ZBP, spośród blisko 11 mln Ukraińców, którzy opuścili swą ojczyznę po 24 lutego br., od 1,5 do nawet 2 mln przebywa obecnie w Polsce. 1,3 mln z nich uzyskało już PESEL, a 420 tys. podjęło pracę zawodową.
Około miliona przyjezdnych posiada już konto w polskim banku, z czego 450 tys. rachunków otwarto już po wybuchu wojny.
– Po raz pierwszy od lat odnotowaliśmy wzrost osób, które mieszkają w Polsce, obecnie jest ich ponad 41 mln – dodał Włodzimierz Kiciński.
Wsparcie dla uchodźców ze strony banków objęło między innymi zapewnienie dostępu do rządowych programów socjalnych, jak Rodzina 500+, Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej.
Jak zauważył wiceprezes ZBP, większość obywateli Ukrainy aplikuje o dostęp do tych programów wówczas, kiedy mają już otwarty rachunek bankowy i mogą korzystać z funkcjonalność bankowości elektronicznej.
– Dzięki nowoczesnym kanałom dystrybucji bankowości elektronicznej stwarzamy możliwości sprawnego funkcjonowania w nowym kraju dla obywateli Ukrainy – wskazał Włodzimierz Kiciński.
Ale to nie jedyna forma pomocy, okazanej Ukraińcom przez polskich bankowców. Należy bowiem wspomnieć również o działaniach na rzecz cyberbezpieczeństwa, do których zalicza się zarówno uruchomienie ukraińskiej infolinii dotyczącej zastrzegania kart bankowych, jak i przygotowanie oraz emisję szeregu materiałów, przestrzegających przed zakusami cyberprzestępców.