Będą ułatwienia w przekształcaniu budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne?

Będą ułatwienia w przekształcaniu budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ciągu 2 lat od wprowadzenia nowych przepisów obowiązywać będą preferencyjne warunki przebudowy obiektu biurowego lub handlowego - brak pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru dla prac nienaruszających konstrukcji, zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, informując o planowanych ułatwieniach w przekształcaniu budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne.

„Proponujemy, żeby uelastycznić wykorzystanie terenów albo obiektów, które dzisiaj są przeznaczone na duże galerie handlowe powyżej 2000 m. kw., albo na obiekty biurowe. (…) Samorząd będzie podejmował decyzję i uchwałą wskazywał, który teren – pomimo wskazania w planie lub studium przeznaczenia na usługi, albo na obiekt galeryjny, handlowy – będzie mógł być poddany konwersji na rzecz mieszkalnictwa. To będzie wiązało się również z tym, że samorząd będzie mógł oczekiwać, żeby 5 proc. wydzielonych mieszkań trafiła do zasobu komunalnego” – powiedział Buda.

Samorząd chęć uzyskania lokali komunalnych będzie mógł wpisać w uchwale

Wiceminister rozwoju Piotr Uściński doprecyzował, że samorząd chęć uzyskania lokali komunalnych będzie mógł wpisać w uchwale. Będą one dla władz lokalnych dostępne na preferencyjnych warunkach – inwestor będzie musiał je odstąpić za 50 proc. kosztów budowy. Inicjatywa na zmianę przeznaczenia terenu uchwałą samorządu będzie musiała wyjść ze strony inwestora.

Żeby usprawnić cały proces MRiT proponuje, żeby przez okres 2 lat przy przebudowach obiektu biurowego lub handlowego nie trzeba było uzyskiwać pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia odbioru dla prac, które nie naruszają konstrukcji budynku.

Mieszkania będą musiały spełniać wszystkie standardy

Mieszkania powstałe z przekształcenia ww. rodzajów budynków będą musiał spełniać wszystkie standardy wynikające z przepisów budowlanych, np. minimalnej powierzchni, nasłonecznienia.

Uściński poinformował, że na mocy proponowanych rozwiązań będzie możliwość rozebrania istniejącej konstrukcji i wybudowanie nowego budynku mieszkalnego, w tym przypadku z zachowaniem wszystkich standardowych procedur budowlanych (pozwolenie, zgłoszenie itp.).

MRiT liczy, że proponowane rozwiązanie w krótkim czasie pozwoli na oddanie do użytku kilka tysięcy mieszkań.

Projekt stosownej ustawy w ciągu kilku tygodni ma trafić pod obrady rządu.

Źródło: PAP BIZNES