IT@BANK 2021 | TECHNOLOGIE – CISCO | Cisco Full Stack Observability, czyli pełna widoczność i niezawodność działania aplikacji – teraz i w przyszłości
Łukasz Hanusek
Dyrektor Sektora Finansowego, Cisco
Są one podstawową formą interakcji klientów z bankami. Nawet krótki brak dostępu do aplikacji czy jej nieoptymalne działanie przekładają się wprost na realne straty. Na to nakładają się dodatkowe wyzwania, związane z przyspieszeniem procesów transformacji cyfrowej: praca zdalna, migracja do środowisk wielochmurowych i architektur aplikacyjnych natywnych dla chmury oraz coraz większe ucyfrowienie procesów. W myśl zasady, że cokolwiek może zostać ucyfrowione, musi zostać ucyfrowione.
Widoczność Full Stack
W tych złożonych, rozproszonych środowiskach szybkie i dokładne zidentyfikowanie źródła problemów jest ogromnym wyzwaniem. Instytucje usług finansowych wymagają głębszego wglądu w stale rozwijające się środowisko aplikacji w celu monitorowania nie tylko własnej wydajności front-end i back-end, ale także identyfikowania przyczyn źródłowych poza tradycyjnym stosem technologii. Z pomocą przychodzi rozwiązanie Full Stack Observability od Cisco.
Cisco Full Stack Observability – w skrócie FSO – działa na kilku płaszczyznach. Poprawia jakość obsługi i satysfakcję użytkowników tu i teraz, poprzez monitorowanie działania kodu aplikacji, odpowiednie przydzielenie zasobów IT oraz zapewnienie dostępu użytkowników do aplikacji z dowolnej sieci. Jednocześnie koreluje te działania ze wskaźnikami biznesowymi, co pomaga CIO w oszacowaniu zapotrzebowania na zasoby aplikacyjne w przyszłości i pomaga im w podjęciu decyzji, w jaką infrastrukturę powinni inwestować.
Działanie aplikacji
FSO pomaga dokładnie zrozumieć, na jakim poziomie odbywa się obsługa użytkowników aplikacji mobilnych i web. Wykrywa, z jakich komponentów złożone są aplikacje, jak są ze sobą powiązane i bada, czy działają wydajnie. Pomaga określić, które miejsca w kodzie aplikacji należy usprawnić, aby poprawić czas odpowiedzi systemu na zapytania klientów. Pozwala wychwycić moduły aplikacji, które mogą sprawić problemy w przypadku zwiększonego ruchu, zanim nastąpi awaria. Rozwiązanie odnajduje błędy w aplikacji nawet, jeśli występują sporadycznie np. dla kilku procent klientów, a także pozwala wskazać problemy serwisów zewnętrznych.
Działanie infrastruktury
FSO analizuje ilość i sposób przydzielenia zasobów dla poszczególnych aplikacji. Sprawdza, czy nieoptymalne przypisanie nie jest przyczyną wolnego działania systemów IT. Odnajduje miejsca niewykorzystanych zasobów, prognozuje zużycie i pomaga przygotowywać scenariusze działania na ciągle zmieniające się warunki zapotrzebowania na moc obliczeniową, przestrzeń danych, pamięć i zasoby sieciowe.
Działanie sieci
FSO wykorzystuje skomplikowany zestaw narzędzi, aby sprawdzić dostępność aplikacji z lokalizacji użytkowników i pracowników. Badane są ścieżki dostępu przez różnych operatorów, anomalie w przesyłach danych z różnych miejsc, odwzorowujące sposób, w jaki zachowywałby się prawdziwy użytkownik. Narzędzie daje możliwość wychwycenia np. nieoptymalnych tras, powolnego działania usług typu DNS i innych zjawisk, które znacząco pogorszają działanie aplikacji.
Widoczność – wnioski – działanie
Cisco Full Stack Observability daje wszechstronny wgląd w wydajność całego stosu – od analityki biznesowej po doświadczenia z klientami i pracownikami, poprzez aplikację i kod, aż po najniższy poziom kondycji sieci i infrastruktury. Wychwycenie problemów pozwala zareagować odpowiednio wcześnie i uniknąć szkód wizerunkowych lub finansowych związanych z niedostępnością rozwiązania dla klientów. CIO wyposażeni w Cisco FSO mogą wskazać najbardziej krytyczne dane i kontekstualizować wydajność IT za pomocą danych biznesowych w czasie rzeczywistym, ustalać priorytety działań, innowacji i inwestycji w oparciu o bezpośredni wpływ na biznes. Dzięki temu mogą działać bardziej strategicznie, lepiej określając priorytety i rozmieszczając zasoby, nie tracąc jednocześnie z oczu tego, co najważniejsze – ich firmy, jej klientów i pracowników.