Dlaczego warto sprawdzić swój e-PIT?
W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, sporządzenie deklaracji PIT-37 odbywa się najczęściej w oparciu o informacje PIT-11, przekazywane do podatników i urzędów skarbowych przez płatników.
Tylko w nielicznych przypadkach podatnik będzie zmuszony sam uzupełnić deklarację wstępnie przygotowaną przez urząd danymi na temat innych, z reguły okazjonalnych źródeł przychodów, podlegających opodatkowaniu.
Takie powstają na przykład wówczas, gdy podatnik nabędzie majątek trwały (np. mieszkanie, samochód bądź elementy wyposażenia domu) i w okresie krótszym niż 6 miesięcy sprzeda go za cenę wyższej od kosztów nabycia.
Informacją przekazywaną przez samego podatnika będą też dane na temat przychodów z działalności nierejestrowanej, czyli takiej, w której comiesięczne obroty nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia.
Kto i w jakich sytuacjach będzie zatem ponosił odpowiedzialność za złożenie błędnego zeznania, zwłaszcza w sytuacji, kiedy całość dochodów podatnika została wyliczona w oparciu o formularze PIT-11, a samemu podatnikowi pozostało tylko zatwierdzenie formularza?
Kto odpowiada za błędy?
Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia w obliczu planów rządu odnośnie przeniesienia całości rozliczeń z fiskusem do kanałów zdalnych.
W przypadku osób dotychczas wykluczonych cyfrowo, jak seniorzy, każda dodatkowa czynność wykonywana online stanowi nieproporcjonalne obciążenie, dlatego też rozwiązania z zakresu e-administracji dedykowane tej grupie podatników powinny być proste i intuicyjne, a także nie generować sankcji za ewentualne błędy i omyłki, niebędące wynikiem celowych działań, mających za cel uszczuplenie przychodów budżetowych.
Obszernych wyjaśnień w tej materii udzieliła nam Anna Misiak, partner, doradca podatkowy i szef Zespołu Podatków Osobistych i Doradztwa dla Pracodawców w spółce doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy:
„W przypadku skorzystania z usługi Twój e-PIT odpowiedzialność za błędy w zeznaniu zależy od tego który podmiot jest za nie odpowiedzialny. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT w przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy, że złożone zeznanie zawiera błędy lub oczywiste omyłki powstałe z winy organu podatkowego, organ podatkowy koryguje zeznanie, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień.
Od ewentualnych zaległości podatkowych z tego tytułu organ podatkowy nie nalicza odsetek za zwłokę ani kar. Niemniej jeśli błąd w zeznaniu jest przyczyną błędnego PIT-11 od podmiotu go wystawiającego, konsekwencje podatkowe może ponieść zarówno podatnik jak i płatnik.
Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania w przypadku dochodów ze stosunku pracy, emerytur, rent, dochodów z działalności wykonywanej osobiście, i przychodów z praw majątkowych do wysokości zaliczki, do której pobrania był zobowiązany płatnik.
Powyżej tej kwoty odpowiedzialność ponosi już podatnik.
Czas na sprawdzenie PIT do 30 kwietnia
Anna Misiak dodaje:
„W przypadku zeznań internetowych najlepiej zalogować się na stronę Twój e-PIT i zweryfikować, czy zeznanie jest poprawne. Aplikacja wydaje się intuicyjna i nie powinna sprawiać problemów. Jednakże dla osób, które na co dzień nie obcują z internetem i aplikacjami, weryfikacja danych w systemie może być kłopotliwa.
Warto byłoby pomyśleć nad dodatkowym wsparciem dla takich osób. Tym bardziej w tym roku, gdyż jak wynika z informacji ZUS, zeznanie PIT 40A otrzymają tylko osoby z dopłatą podatku. Osoby z nadpłatą podatku otrzymają PIT-11A, a to wiąże się z koniecznością złożenia zeznania samodzielnie.
Oczywiście na bazie PIT11A urząd skarbowy już przygotował zeznanie ale jest ono dostępne w Twój e-PIT, a więc aby zweryfikować jego poprawność trzeba się tam zalogować. W przypadku braku zalogowania do 30 kwietnia, zeznanie przygotowane przez urząd zostanie uznane za ostateczne i urząd powinien zwrócić nadpłatę na konto podatnika w ciągu 45 dni, lub przekazem po potrąceniu kosztów przekazu.”