Sejm uchwalił ustawę o wsparciu dla rynku ubezpieczeń należności handlowych

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu dla rynku ubezpieczeń należności handlowych
Fot. Sejm/Krzysztof Białoskórski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o wsparciu dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19.
#SkarbPaństwa przejmie na siebie części ryzyka firm ubezpieczeniowych w zamian za przekazanie przez nie części składek do budżetu państwa #ubezpieczenia #handel

Za ustawą głosowało 234 posłów, 54 było przeciw, od głosu wstrzymały się 162 osoby.

Rządowa ustawa zakłada, że Skarb Państwa przejmie na siebie części ryzyka firm ubezpieczeniowych w zamian za przekazanie przez nie części składek do budżetu państwa.

Czytaj także: Rządowy projekt ustawy o wsparciu dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19 >>>

Cel nowego rozwiązania

Celem tego rozwiązania jest uniknięcie sytuacji, w której ubezpieczyciele znacząco obniżą lub zlikwidują limity odszkodowań w kredycie kupieckim dla przedsiębiorców, którzy nie dostaną należności za dostarczone towary lub usługi. To – jak napisano w uzasadnieniu – oznaczać będzie podniesienie ryzyka transakcji, a tym samym doprowadzi do spowolnienia wymiany handlowej i całej gospodarki. Efektem będzie natychmiastowe pogorszenie płynności finansowej i znaczny wzrost ryzyka niewypłacalności. Dla Skarbu Państwa spadek transakcji handlowych będzie oznaczał pogorszenie sytuacji makroekonomicznej oraz zmniejszenie wpływów podatkowych z tytułu CIT i VAT.

Proponowany w projekcie mechanizm umożliwia cesję ryzyka wynikającego z portfela limitów ubezpieczeniowych zakładu ubezpieczeń na rzecz Skarbu Państwa, w drodze umowy podpisanej z Ministrem Rozwoju a konkretnym ubezpieczycielem.

Udział Skarbu Państwa w ryzyku

„Proponuje się, aby udział Skarbu Państwa w ryzyku wynosił 80 proc. do momentu, gdy kwota wypłaconych przez zakład ubezpieczeń odszkodowań objętych ww. umową, pomniejszona o kwoty uzyskane z regresów, osiągnie równowartość 243,75 proc. składki przypisanej brutto, należnej danemu zakładowi z tytułu ubezpieczeń należności handlowych w 2019 roku” – napisano w uzasadnieniu projektu.

Czytaj także: Rząd chce umożliwić ubezpieczycielom scedowanie części ryzyka na Skarb Państwa >>>

Dodano, że „w przypadku wypłaty odszkodowań na kwotę powyżej 243,75 proc. składki przypisanej brutto należnej zakładowi ubezpieczeń w 2019 r.(…) udział Skarbu Państwa w ryzyku wynosiłby 100 proc.” Zaznaczono jednak, że zobowiązanie Skarbu Państwa wobec zakładu ubezpieczeń nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 375 proc. składki przypisanej brutto zakładu ubezpieczeń z ubezpieczenia należności handlowych w 2019 r.

Przenoszenie ryzyka na rzecz SP dotyczy całych portfeli ubezpieczeniowych

Zaznaczono, że przenoszenie ryzyka na rzecz SP dotyczy całych portfeli ubezpieczeniowych, a nie tylko umów obarczonych największych ryzykiem. Dodano, że podobne rozwiązanie wzorowane jest na mechanizmie, które wprowadziły już Niemcy.

Przewidziana na reasekurację kwota to 2,7 mld zł, a wypłaty kwot wynikających ze zobowiązań Skarbu Państwa pokrywane będą ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Założono przy tym, że w przypadku likwidacji Funduszu ciężar wypłat kwot zobowiązań Skarbu Państwa przejmie budżet państwa, a od 2022 r. kwoty tych zobowiązań będą pokrywane z części budżetowej ministra właściwego do spraw gospodarki.

Założono, że reasekuracją mogą być objęte umowy ubezpieczenia należności handlowych powstałe od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: PAP BIZNES