Badanie: Dobry rachunek firmowy powinien przede wszystkim pomóc obniżać koszty

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

analiza.rynek.250x167.jpgZ najnowszego badania przeprowadzonego wśród mikroprzedsiębiorców przez Deutsche Bank PBC, wyraźnie wynika, że w zakresie relacji z bankiem, najbardziej cenione są rozwiązania przynoszące firmie wymierne oszczędności. Rachunek firmowy ma być tani, a najlepiej darmowy.

Do tego, jeśli bank chce zaoferować w pakiecie z kontem usługi dodatkowe, najlepiej gdyby były to rozwiązania pozwalające obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Klient indywidualny szukający dla siebie banku ma obecnie do wyboru całkiem pokaźną liczbę praktycznie darmowych kont osobistych. Oferta banków dla przedsiębiorców zdaje się być nieco skromniejsza, mimo że niemal każda instytucja finansowa w naszym kraju oferuje produkty dla nich przeznaczone. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego wśród klientów Deutsche Bank PBC prowadzących własne firmy, niskie koszty są dziś dla nich najistotniejszym czynnikiem wyboru rachunku.

Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Zarządzającej Obszarem Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej z Deutsche Bank PBC badanie pokazuje jednoznacznie, jak duża jest dziś wśród przedsiębiorców potrzeba obniżania kosztów prowadzenia działalności. – Cena to podstawowe kryterium wyboru rachunku firmowego, wszelkie pozostałe elementy odsuwane są w tej chwili na dalszy plan – komentuje Monika Szlosek. – To oczywiste, że w obliczu spowolnienia gospodarczego właściciele firm, tak samo jak konsumenci, szukają oszczędności – dodaje.

Według Jacka Kasperczyka, analityka porównywarki finansowej Comperia.pl oferta produktów bankowych adresowanych do podmiotów gospodarczych z segmentu MSP nie zmienia się zasadniczo, co świadczy o stabilizacji w nastawieniu banków do mikroprzedsiębiorców. – Intensywna konkurencja na rynku usług bankowych oraz stale rosnące wymagania klientów spowodowały, że w tej chwili bezpłatne konto stało się właściwie standardem – mówi.  – Choć najczęściej aby bank odstąpił od pobierania opłat za rachunek firmowy klient musi spełnić dodatkowe wymagania, np. zapewnić odpowiednie saldo na rachunku lub też dokonać odpowiedniej ilości operacji z konta – zaznacza.

Przedsiębiorcy poproszeni przez Deutsche Bank PBC o wymienienie trzech najważniejszych dla nich cech konta firmowego najczęściej wskazywali właśnie niską cenę za jego  prowadzenie (odpowiedziało tak aż 80 proc. ankietowanych). W dalszej kolejności wybierali bezpłatne przelewy krajowe i zagraniczne (78,6 proc.) oraz brak prowizji za wypłatę gotówki z bankomatów w Polsce i na świecie (ponad 55 proc. wskazań).

130427.najwazniejsze.cechy.konta.firmowego.01.657x477
wykres

 

kasperczyk.jacek.02.150xCzy faktycznie patrzenie na ofertę banków wyłącznie przez pryzmat ceny to dobra strategia? – Szansa na znalezienie idealnego rachunku w istotny sposób wzrośnie, jeśli poświęci się trochę czasu na dogłębną analizę realnych potrzeb – mówi Jacek Kasperczyk z Comperia.pl. – Ponieważ zdecydowana większość rachunków firmowych po spełnieniu pewnych warunków jest darmowa, przedsiębiorca powinien skupić się na pakietach dodatkowych usług towarzyszących ofercie i na podstawie ich użyteczności dla siebie dokonać wyboru – radzi. – Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i w jaki sposób rachunek bankowy może ułatwić naszej firmie jej codziennie funkcjonowanie.

Najczęściej wskazywaną przez badanych cechą decydującą o atrakcyjności konta, poza ceną,  jest dostęp do zaawansowanej bankowości elektronicznej – jest to kwestia istotna dla 30 proc. firm. Nic dziwnego. Wyniki badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank PBC pod koniec 2011 r. wśród mikrofirm osiągających obroty do 5 mln zł rocznie pokazały, że obsługa online jest kluczowym sposobem zarządzania rachunkiem firmowym, o wiele dziś już bardziej naturalnym niż wizyta w oddziale, czy kontakt z infolinią. Zdaniem ankietowanych wówczas firm, bankowość elektroniczna pozwala zaoszczędzić cenny czas i lepiej kontrolować przepływy gotówkowe.

Natomiast w najnowszym badaniu widać, że ocena usług dodatkowych dostępnych w ramach pakietów firmowych zależy przede wszystkim od charakteru prowadzonej działalności. Jedna trzecia ankietowanych uważa za bardzo atrakcyjną specjalną ofertę paczkomatów – usługę przydatną np. dla przedsiębiorców prowadzących sklep internetowy, niewiele mniej (26,5 proc.) docenia możliwość otrzymania zniżki na bilety lotnicze, a niemal jedna czwarta system księgowości internetowej, za pomocą której przedsiębiorca może wystawiać faktury w formie elektronicznej czy też tworzyć archiwum faktur. – Potrzeby w poszczególnych branżach mogą znacząco się różnić, to oczywiste że z innych usług będzie korzystał właściciel sklepu, a z innych osoba prowadząca firmę doradczą – komentuje Monika Szlosek z Deutsche Bank PBC.

130427.atrakcyjnosc.elementow.pakietu.01.968x468
wykres

 

Właściciele firm, którzy brali udział w badaniu, za potencjalnie najbardziej atrakcyjne usługi, które w ich opinii mogłyby w największym stopniu zachęcić ich do korzystania z danego rachunku, uznali zniżki na usługi operatora telefonii komórkowej i sprzęt komputerowy (odpowiednio 56 i 53 proc. ankietowanych). Dla niemal połowy badanych (49 proc.), atrakcyjność rachunku podniosłaby możliwość skorzystania ze zniżek na promocję firmy w Internecie (np. ekspozycję w serwisie ZUMI, czy na Facebooku). Nieco mniej (43,9 proc.) liczyłoby na darmowe pakiety internetowe (darmowy serwer i domena www) oraz zniżki na usługi kurierskie (45.9 proc.). Dla ponad 32 proc. klientów ważne byłyby porady prawne, tyle samo opowiedziało się za zniżkami w systemie rezerwacji hoteli.

130427.atrakcyjnosc.dodatkowych.uslug.01.984x460
wykres

 

Co ciekawe, z badania wynika jednoznacznie, że klienci biznesowi nie są specjalnie zainteresowani otrzymywaniem gadżetów przy otwieraniu konta. Zdaniem Moniki Szlosek, przedsiębiorcy wiedzą doskonale, że korzyść z nawet darmowego, jednak jednorazowego gadżetu jest nieporównywalna z korzyściami, jakie przynosi dostęp do usług przekładających się bezpośrednio na funkcjonowanie firmy, takich jak możliwość tańszej promocji w Internecie, dostęp do porad prawnych, czy zniżki na usługi kurierskie.

130427.czy.gadzet.jest.atrakyjnym.elem.oferty.01.764x432
wykres

 

Słabsza obecnie koniunktura przełoży się z pewnością na kondycję małych firm, co wymusza oszczędności. Wybór właściwego rachunku może być więc jednym z elementów wspierających strategię przedsiębiorstwa w tym zakresie. Obniżenie zbędnych kosztów teraz, może w niedalekiej przyszłości przełożyć się na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy, ułatwiając ekspansję kiedy tylko gospodarka znajdzie się w fazie ożywienia. 

Informacje o badaniu:
Badanie Deutsche Bank PBC na temat usług bankowych przeprowadził Instytut Homo Homini wśród właścicieli firm będących klientami Banku.

Źródło: Deutsche Bank PBC