Komisja Europejska zatwierdziła trzeci, ostatni element polskiej tarczy finansowej
Program, którym będzie zarządzać Polski Fundusz Rozwoju, jest częścią tarczy finansowej dla dużych przedsiębiorstw.
Jego budżet całkowity wynosi około 5,5 mld euro i będzie otwarty dla dużych firm oraz niektórych większych MŚP zarejestrowanych w Polsce.
Program zakłada, że pomoc będzie udzielana w formie instrumentów dokapitalizowania, w szczególności instrumentów kapitałowych (nabycie akcji zwykłych i uprzywilejowanych w spółkach publicznych i prywatnych) oraz hybrydowych instrumentów kapitałowych (obligacje zamienne i pożyczki).
Czytaj także: Rusza tarcza finansowa dla dużych firm, PFR uruchomił proces składania wniosków
Dwie pierwsze części tarczy finansowej Komisja Europejska zatwierdziła w maju
W poniedziałek 25 maja 2020 r. Komisja Europejska dała zielone światło na pierwszy element tarczy finansowej warty 2,2 mld euro.
Drugą część tarczy finansowej Komisja Europejska zatwierdziła w piątek 29 maja 2020 r. To program pomocy o wartości 1,6 mld euro na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii Covid-19 i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej.
Polski rząd wystąpił o zgodę na pomoc publiczną dla dużych firm do Komisji Europejskiej już 15 kwietnia 2020 roku. Natomiast 25 kwietnia 2020 r. Rada Przedsiębiorczości, skupiająca organizacje przedsiębiorców, zwróciła się z apelem do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o akceptację Tarczy Finansowej PFR.
Czytaj także: Komisja Europejska zatwierdziła tarczę finansową PFR dla dużych firm o wartości 7,5 mld złotych
Pomoc rządów uzasadniona
Komisja uważa, że pandemię Covid-19 można uznać za zdarzenie nadzwyczajne, ponieważ jest ona wyjątkowa, nieprzewidywalna i ma znaczący wpływ na gospodarkę.
W związku z tym uzasadnione są wyjątkowe interwencje państw członkowskich, by zrekompensować straty związane z tym kryzysem.
Komisja Europejska ocenia, że polski program pomocy zrekompensuje straty, które mają z nim bezpośredni związek.
Urzędnicy z Brukseli uznali, że polskie wsparcie jest proporcjonalne, bo przewidziana rekompensata nie wykracza poza to, co jest konieczne do naprawienia szkody, zgodnie z prawem UE.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>