Domy energooszczędne – czy banki zmienią zwyczaje budowlane?
22 marca 2013 r. w Warszawie 7 banków - Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Getin Noble Bank S.A., Nordea Bank Polska S.A., Deutsche Bank PBC SA. - podpisało umowy o współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na obsługę nowego rządowego programu wsparcia energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego.
Dopłaty do spłaty kapitału kredytów na domy i mieszkania energooszczędne to pierwszy ogólnopolski instrument wsparcia dla budujących budynki mieszkalne o niskim zużyciu energii i aktualnie jedyny rządowy program wsparcia budownictwa mieszkaniowego. Program skierowany jest do osób fizycznych budujących domy jednorodzinne lub kupujących domy/mieszkania od deweloperów. Program o budżecie 300 mln zł wdrażany będzie w latach 2013-2018, a wydatkowanie środków z nim związanych – do 31.12.2022 r., we współpracy z 7 bankami, wyłonionymi w wyniku otwartego naboru. Są to: Bank Polskiej Spółdzielczości SA, SGB- Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Zachodni WBK SA, Getin Noble Bank SA, Nordea Bank Polska SA, Deutsche Bank PBC SA.
– Program ten to znakomity impuls do rozwoju branży budownictwa energooszczędnego w Polsce, co w istotny sposób wpisuje się w implementację dyrektywy parlamentu i rady Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Wspólne działania NFOŚiGW oraz banków będą stanowiły ważne informacje dla prowadzonych przez Radę Ministrów prac nad rozwiązaniami proekologicznymi.- powiedział Marcin Korolec, Minister Środowiska.
Program dopłat do spłaty kapitału kredytów na domy i mieszkania energooszczędne jest kolejnym po prowadzonym z sukcesem od 2010 roku programie dopłat do nabycia i montażu kolektorów słonecznych, wspólnym działaniem NFOŚiGW oraz banków.
– Chcemy z pomocą banków zachęcić Polaków do inwestycji w życie lepszej jakości, w lepszych warunkach, a z drugiej strony chcemy aby ten program realizował cele polityki ekologicznej państwa. Spodziewamy się, że dzięki współpracy z bankami uda nam się pobudzić sektor budowlany do rozwoju i stosowania w budownictwie mieszkaniowym rozwiązań energooszczędnych Niejako przy okazji, ale co jest niezwykle istotne, tym działaniem włączamy się w proces budowania świadomości ekologicznej mieszkańców naszego kraju – powiedziała Małgorzata Skucha, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek. Banki komercyjne i spółdzielcze szacują że ww. kwota dotacji powinna umożliwić wygenerowanie akcji kredytowej w wysokości ok. 2,5 mld zł i zachęcić inwestorów indywidualnych do tego typu inwestycji. Banki obsługiwać beneficjentów w systemie tzw. „jednego okienka” na terenie całego kraju. Akcja kredytowa powinna ruszyć od drugiej połowy kwietnia br.
– W naszej ocenie uruchamiany program przyniesie efekty długoterminowe, nie tylko przez obniżenie emisji, ale także pobudzenie rozwoju rynku zielonych technologii. Poza tym program jest bardzo efektywny kosztowo- współpraca NFOŚiGW z bankami oznacza bowiem znaczne zmniejszenia zaangażowania administracji publicznej oraz dzielenie z bankami ryzyka i obciążeń finansowych. Należy też pamiętać, że sprawdzona tu formuła współpracy z bankami może być później zastosowana w przyszłych programach wspierających rozwój efektywności energetycznej na większą skalę- powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Banki oczekują dużego zainteresowania nowym kredytem. Według informacji ZBP i NFOŚiGW od kilkunastu tygodni dynamicznie wzrasta zainteresowanie Polaków programem.
– Rynek związany z ochroną środowiska jest rynkiem o rosnącym potencjale z uwagi na wzrost świadomości ekologicznej klientów banków. Dzięki udziałowi banków efekt wdrożenia programu będzie większy niż bez ich udziału, z uwagi na mocno rozbudowaną sieć placówek bankowych. Z doświadczeń banków wynika, że o inwestycje ekologiczne ubiegają się klienci o wyższej zdolności kredytowej. Banki potrafią ocenić wpływ technologii energooszczędnych na koszty utrzymania, co uwzględniane jest w ocenie zdolności kredytowej. Banki aktywnie uczestniczą w budowie modelu finansowania i realizacji takiej inwestycji, jednocześnie uczestnicząc w budowie przekonania klientów co do opłacalności przemyślanych inwestycji ekologicznych, co obrazuje skala zainteresowania projektem dofinansowania do kredytu na zakup i montaż instalacji solarnych-powiedział Mariusz Klimczak, prezes Banku Ochrony Środowiska.
Wg badań Millward Brown przeprowadzonych na zlecenie NFOŚiGW, co czwarty Polak planujący budowę domu, czy to w systemie gospodarczym czy poprzez dewelopera, chce budować energooszczędny, lub pasywny budynek. Argumenty najczęściej zachęcające do podjęcia decyzji dotyczącej inwestycji w energooszczędność mają charakter finansowy. Niskie koszty ogrzewania są czynnikiem wpływającym na decyzję w 85 % przypadków. Blisko połowa osób planujących zakup mieszkania bądź budowę domu kieruje się możliwością otrzymania dofinansowania. NFOŚiGW w okresie funkcjonowania programu, zamierza wesprzeć budowę lub zakup 12 tysięcy energooszczędnych i pasywnych domów i mieszkań.
– Banki kredytujące będą starały się zachęcić do skorzystania z oferty kredytu mieszkaniowego z dopłatą NFOŚiGW poprzez zastosowanie możliwie najprostszych procedur oceny wniosku kredytowego oraz atrakcyjnych dla klienta parametrów cenowych. Realizacja zawartej umowy stanie się również dla banku okazją do zainteresowania klientów innymi produktami – powiedział Ryszard Lorek, prezes Banku SGB, zrzeszającego banki spółdzielcze.
Związek Banków Polskich jest współautorem programu i uczestniczy w jego aktywnym wdrożeniu. Jednocześnie ZBP podjął się, we współpracy z NFOŚiGW, Krajową Agencją Poszanowania Energii i Zrzeszeniem Audytorów Energetycznych, roli organizatora technicznego procesu powołania i certyfikacji kandydatów na weryfikatorów efektu energetycznego, którego potwierdzenie będzie niezbędne dla uzyskania dotacji przez beneficjenta. Pierwszy nabór i egzaminy kandydatów na weryfikatorów ruszy 25 marca br. i w jego efekcie beneficjenci powinni móc sięgnąć po weryfikatorów już w połowie kwietnia br. Lista weryfikatorów będzie dostępna na stronie ZBP: www.zbp.pl/domefekt.
– Od stycznia br., tj. od ogłoszenia przybliżonego terminu uruchomienia nowego programu na pierwszy kwartał br., odbieramy tygodniowo po kilkadziesiąt telefonów i maili
z zapytaniem o ten kredyt. A wiemy, że do NFOŚiGW trafia jeszcze więcej osób. Nie obawiam się więc o popyt, a raczej o szybkie wyczerpanie planowanego budżetu dopłatowego – powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor Zespołu ZBP ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych.
schemat – pobierz
Jakub Pilzak
Ekspert ds. programu w ZBP
Zespół ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych