Koronawirus w Polsce: tarcza antykryzysowa 2.0 dla średnich i dużych przedsiębiorstw, nowelizacja budżetu za 2-3 miesiące
„Nie ma potrzeby byśmy pilnie nowelizowali budżet. Budżet przyjęty przez parlament jest zbilansowany, mamy niski poziom długu publicznego i sfinansowaliśmy około 90 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Spodziewam się jednak, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy budżet będzie musiał zostać znowelizowany i wtedy zostanie podjęta decyzja o wielkości deficytu” – powiedział Kościński.
Spodziewam się, że za 2-3 miesiące #budżet trzeba już będzie nowelizować i wtedy zapadnie decyzja, jak duży będzie deficyt – minister finansów Tadeusz #Kościński dla @Reuters.#TarczaAntykryzysowa #koronawirus
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 6, 2020
Cała wypowiedź ? https://t.co/fhMv6575Iw pic.twitter.com/iU8hf6FgfN
Z wypowiedzi ministra finansów wynika, że nowelizacja ustawy budżetowej w takim okresie pozwoli lepiej rozeznać się w sytuacji gospodarczej kraju.
„Pytaniem pozostaje, czy istnieje możliwość natychmiastowego określenia wielkości deficytu i co, jeśli odradzanie się gospodarki po kryzysie będzie miało kształt bardziej zbliżony do litery 'L’ niż 'U’. W tym wypadku nie możemy zużyć całej amunicji na raz” – dodał.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
Będzie druga tarcza antykryzysowa
Szef resortu powiedział, że rząd jest w trakcie przygotowywania drugiej tarczy antykryzysowej, która zapewni rozwiązania średnim i dużym przedsiębiorstwom.
Zdaniem Kościńskiego, Unia Europejska nie powinna oczekiwać, że walka jej członków z pandemią będzie opierać się wyłącznie na budżetach państwowych, a UE powinna sięgnąć do rozwiązań na poziomie europejskim.
Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>
„Na przykład podatek od transakcji finansowych albo podatek cyfrowy. Te pieniądze musimy policzyć najpierw i dopiero sięgać po zasoby poszczególnych państw” – powiedział. Jak dodał, to samo odnosi się do problemu rajów podatkowych, a środki, które tam płyną powinny pozostać w UE i służyć w walce z efektami pandemii.