Pengab w marcu w dół, najgorszy wynik w historii pomiarów. Pandemia koronawirusa odbiła się na nastrojach bankowców

Pengab w marcu w dół, najgorszy wynik w historii pomiarów. Pandemia koronawirusa odbiła się na nastrojach bankowców
Fot. stock.adobe.com/kevers
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w marcu w stosunku do lutowego pomiaru o 52,1 pkt. do minus 31,9 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS. Na nastrojach bankowców odbiły się obawy związane z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa.
W marcu Index #Pengab odnotował wartość minus 31.9 pkt, m/m jest niższy o 52.1 pkt, a r/r spadł o 60.7 pkt. Odnotowane wartości są najniższymi od początku realizacji pomiarów, tj. od marca 1993 r. #banki #ZBP #MonitorBankowy #koronawirus #COVID19

Wskaźnik ocen wyniósł w marcu minus 13,2 pkt., czyli w porównaniu do poprzedniego odczytu spadł o 26,8 pkt. Wskaźnik prognoz był niższy o 77,5 pkt. i wyniósł minus 50,7 pkt.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 12-20 marca. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo wzięło udział 100 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Pengab - marzec 2020 r.
Źródło: ZBP

„Eskalacja epidemii koronawirusa na świecie i w Polsce odbiła się bardzo wyraźnym echem wśród nastrojów bankowców w marcu, który w sferze działań antykryzysowych okazał się miesiącem bardzo intensywnym. Wyniki pomiaru koniunktury wskazują na realny spadek ocen głównych aktywności klientów w placówkach bankowych, a prognozy, zarówno te bieżące jak i wybiegające dalej w przyszłość, nie pozostawiają złudzeń, że w ciągu najbliższych miesięcy czeka nas dość pesymistyczny obraz w sferze gospodarki, sytuacji przedsiębiorstw i gospodarstw domowych” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

„Odnotowane wartości są najniższymi od początku realizacji pomiarów, tj. od marca 1993 r i dotyczą obrazu z dni 12-20 marca br w których był realizowany pomiar. Znaczących spadków nie odnotowano jedynie w przypadku bieżącej aktywności klientów na rynku kredytów inwestycyjnych, a niewielki wzrost nastąpił na rynku kredytów mieszkaniowych. We wszystkich pozostałych monitorowanych obszarach wystąpiły wyraźne spadki” – powiedział cytowany w komunikacie Marcin Idzik z Kantar TNS.

Czytaj także: Pengab w lutym w dół. I kw. pod znakiem niskiej dynamiki wzrostu >>>

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w marcu minus 36 pkt., czyli spadł w porównaniu z poprzednim miesiącem o 77 pkt., a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł minus 3 pkt., czyli był niższy o 11 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w marcu wyniósł minus 16 pkt., czyli był niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca o 39 pkt. Wskaźnik ocen zanotował minus 3 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadł o 12 pkt.

Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wyniosła minus 81 pkt., czyli spadła o 71 pkt. mdm. Prognoza dla przedsiębiorstw wyniosła minus 89 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 68 pkt.

 OCENAzmianaPROGNOZAzmiana
     
kredyty gosp. dom.:-3-11-36-77
– kredyty konsumpcyjne-8-12-38-87
– kredyty mieszkaniowe143-36-89
     
kredyty przedsiębiorców:-3-12-16-39
– kredyty inwestycyjne-5-9-48-83
– kredyty obrotowe-2-15-36-83
     
depozyty gosp. dom-18-35-47-64
depozyty przedsiębiorców-23-30-49-57
Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, PAP BIZNES, ISBnews