Artur Adamczyk: działania BFG wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego nie mają wpływu na bezpieczeństwo pozostałych banków spółdzielczych

Artur Adamczyk: działania BFG wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego nie mają wpływu na bezpieczeństwo pozostałych banków spółdzielczych
Prezes Zarządu Banku BPS SA Artur Adamczyk. Fot. BPS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
− W związku z działaniami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku warto przede wszystkim pamiętać, że realizował on własną koncepcję rozwoju, która nie była zbieżna z głównym nurtem spółdzielczego sektora bankowego - przypomina Artur Adamczyk, prezes Zarządu Banku BPS S.A.

− PBS nie był stowarzyszony w żadnym zrzeszeniu banków spółdzielczych działających w Polsce i nie był uczestnikiem żadnego z systemów ochrony.

Tym samym działania BFG wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku nie mają wpływu na bezpieczeństwo pozostałych banków spółdzielczych, w tym banków z Grupy BPS.

Wszystkie banki spółdzielcze zrzeszone z Bankiem BPS, a jest ich na dzień dzisiejszy 326, są członkami Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. Oznacza to bezpieczeństwo złożonych w nich depozytów oraz gwarancję płynności i wypłacalności samego banku.

Jest to szczególnie istotne dla bezpieczeństwa środków samorządów lokalnych. System Ochrony Zrzeszenia BPS, dysponujący środkami pomocowymi w kwocie ponad 7 mld zł, zapewnia terminowe regulowanie przez banki, będące jego uczestnikami, zobowiązań oraz bezpieczeństwo zgromadzonych w nich środków pieniężnych – podkreśla prezes Artur Adamczyk.

Artur Adamczyk,

prezes Zarządu Banku BPS S.A.

Więcej: w lutowym 2/2020 wydaniu Miesięcznika Finansowego Bank.

Źródło: aleBank.pl