PKB w górę, ale tylko o 3,9 proc. rdr w III kw. 2019 r. Szybki szacunek GUS
„W III kwartale 2019 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4%” – czytamy w komunikacie.
Czternastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się, że wzrost PKB w III kw. br. wyniósł średnio 4,14% (prognozy wahały się od 3,9% do 4,3%).
Wg szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (#PKB) niewyrównany sezonowo w III kwartale 2019 roku był realnie wyższy o 3,9% r/r.https://t.co/md4odYWWVd#statystyki #RachunkiNarodowe #GUS pic.twitter.com/J9BgnmHySP
— GUS (@GUS_STAT) November 14, 2019
GUS zrewidował dane o wzroście PKB za I i II kw.
GUS zrewidował dziś dane o wzroście PKB za I i II kw. tego roku. W ujęciu niewyrównanym sezonowo, wzrost w I kw. br. wyniósł 4,8% (wobec wcześniejszych 4,7%), a w II kw. sięgnął 4,6% (wobec wcześniejszych 4,5%). W ujęciu wyrównanym sezonowo, skorygowano wzrost za I kw. tego roku – do 1,5% kw/kw z wcześniejszych 1,4%.
Czytaj także: PKB wyraźnie poniżej oczekiwań >>>
Przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego (NBP) podali, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł 4% w III kwartale br. i 3,9% w IV kwartale br.
GUS opublikował dziś szybki szacunek PKB za III kw., natomiast kolejny szacunek PKB za ten okres zostanie podany 30 listopada br.
Analitycy: PKB za III kw. sugeruje wzrost 4,2-4,4% w całym 2019 r.
Analitycy wskazują wyraźnie, że następuje przełożenie dekoniunktury zagranicznej na hamowanie polskiej gospodarki.
Jak podkreślają ekonomiści, pozytywny wpływ na aktywność polskiej gospodarki (szczególnie w handlu i usługach) ma wciąż solidne spożycie gospodarstw domowych. Zdaniem analityków, dużym ryzykiem pozostaje globalna polityka handlowa i skala oraz trwałość spowolnienia gospodarczego w strefie euro.
„Tempo wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale br. ma szansę utrzymać się w okolicach zanotowanego w trzecim kwartale, a nawet nieznacznie przyspieszyć. M.in. ze względu na okres świąteczny delikatnie przyspieszyć może konsumpcja gospodarstw domowych. W takich okolicznościach, biorąc pod uwagę także to, że w górę skorygowane zostały dynamiki PKB w pierwszym i drugim kwartale br., tempo wzrostu gospodarczego w całym 2019 r. miałoby szansę osiągnąć 4,4%”- ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
„W dwóch nadchodzących kwartałach nie spodziewamy się istotniejszych zmian dynamiki PKB. Wzrost wydatków konsumpcyjnych powinien pozostać mocny, w przypadku tempa inwestycji najprawdopodobniej nastąpią niewielkie spadki. Prognozujemy, że roczna dynamika PKB w 2019 zamknie się na poziomie 4,2%r/r, w przyszłym roku trzymamy się tempa PKB na poziomie 3,3%r/r” – komentują główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki i ekonomista Jakub Rybacki.
„W ujęciu zmian kwartalnych PKB wrósł o 1,3%, silniej wobec naszych oczekiwań oraz wyniku z II kw. Tym samym, przy bardzo słabym wyniku danych za IV kw. 2018 r., dużo niższa baza odniesienia będzie w krótkim okresie ograniczać ryzyko kolejnego skokowego spadku dynamiki PKB. Oczekujemy, że w IV kw. dynamika wzrostu PKB wyniesie 3,7% – 4% r/r, a w całym 2019 r. ok. 4,2% r/r” – podsumowuje główny ekonomista BOŚ Banku Łukasz Tarnawa.