PPK: Grupa PZU nie będzie pobierać opłat za zarządzanie funduszami w pierwszym roku
„Chcemy przekonać Polaków, że opłaca się oszczędzać z nami. Dlatego w pierwszym roku zrezygnujemy z opłat za zarządzanie funduszami w ramach PPK” – powiedział prezes PZU SA Paweł Surówka, cytowany w komunikacie.
Ograniczenie do minimum wysiłków pracodawców
PZU podało, że celem grupy jest ograniczenie do minimum wysiłków pracodawców w zakresie logistyki, działań administracyjnych i innych procesów związanych z wdrażaniem PPK, a także ich późniejszym prowadzeniem.
Portal e-PPK umożliwi m.in. zawieranie umów na zarządzanie i prowadzenie PPK, automatyczne zgłaszanie pracowników do PPK, a także przyjmowanie oświadczenia pracowników o dokonywaniu dodatkowych wpłat.
PZU zapewni m.in. możliwość dokonywania jednego, zbiorczego przelewu w celu odprowadzania opłat.
Więcej najnowszych wiadomości o PPK >>>
Za zarządzenie PPK i ich prowadzenie będzie odpowiadać TFI PZU, które zarządza aktywami o wartości ponad 20 mld zł.
Obecnie Grupa PZU zarządza prawie połową rynku Pracowniczych Programów Emerytalnych w Polsce.
W najbezpieczniejszych funduszach opłata za zarządzanie PPK to ok. 0,25%
PZU zakłada, że w najbezpieczniejszych funduszach w ramach pracowniczych planów kapitałowych opłata za zarządzanie będzie wynosić poniżej połowy maksymalnej stawki wynoszącej 0,5-0,6%, co oznacza opłatę wysokości poniżej 0,25%, poinformował szef Projektu Emerytura Marcin Żółtek, odpowiedzialny w PZU za PPK. PZU zakłada, że projekt będzie rentowny w horyzoncie krótkoterminowym.
„Gradacja będzie taka, że nawet w tych najdroższych funduszach będziemy mieli poniżej opłat maksymalnych, a w tych najtańszych, najbezpieczniejszych będziemy na poziomie połowy opłat maksymalnych, czyli poniżej 0,25%” – powiedział Żołtek w rozmowie z dziennikarzami.
Tak, jak ustawa przewiduje, w ofercie będzie 8 funduszy. Wystartują 1 lipca, dodał.
„Liczymy na udział w granicach 30% rynku w całości. W ustawie jest powiedziane, że pobierane są opłaty za zarządzanie do 15% udziału w rynku. Po przekroczeniu tego poziomu pobiera się tylko opłatę 0,1%” – dodał.
Rentowność PPK
Jak podkreślił, produkt, jakim są PPK, będzie „zdecydowanie rentowny”.
„Jeżeli myślimy o horyzoncie emerytalnym, który jest średnio 40-letni, to on będzie rentowny nawet krótkoterminowo” – podkreślił.
Żółtek poinformował, że obecnie PZU czeka na rejestrację programu na portalu PFR.
„Wtedy będziemy mogli oficjalnie mówić, że to jest nasza oferta. To się powinno zdarzyć jeszcze w tym tygodniu” – powiedział.
Za zarządzanie PPK i ich prowadzenie będzie odpowiadać Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU. Jest jednym z największych towarzystw inwestycyjnych w Polsce, które zarządza aktywami o wartości ponad 20 mld zł.
Obecnie Grupa PZU zarządza prawie połową rynku Pracowniczych Programów Emerytalnych w Polsce.