E-faktury coraz bliżej. Jak firma może przygotować się do elektronicznych rozliczeń?
Elektroniczna Wymiana Danych (EDI) jest najczęściej stosowanym na świecie standardem wymiany komunikacji handlowej. To rodzaj pomostu pomiędzy systemami informatycznymi dostawcy i odbiorcy, pozwalającym bez problemu automatycznie odczytać, zrozumieć i przetworzyć informacje zapisane w dokumentach dotyczących realizowanych transakcji. Szacuje się, że za pośrednictwem EDI realizowanych jest już 85% wszystkich transakcji na świecie. „Popularność tego standardu wynika z korzyści jakie daje automatyzacja obiegu dokumentów. Firmy wymieniają ich coraz więcej – to zamówienia, zlecenia, faktury, etc. Ich ręczna obsługa jest coraz droższa, co wynika z braku specjalistów i rosnących wynagrodzeń. Dodatkowo jest niepozbawiona błędów, często bardzo kosztownych. EDI sprawia, że dokumenty handlowe wymieniane są automatycznie, a po stronie człowieka jest wyłącznie ich akceptacja. To znacząco skraca cały obieg dokumentów czyniąc go jednocześnie praktycznie bezbłędnym i tańszym. Szacuje się, że wdrożenie EDI zmniejsza koszty obsługi zamówień i fakturowania o 60-80%. Ponadto dochodzi większe zadowolenie klientów z jakości obsługi – wyjaśnia Tomasz Kuciel, prezes zarządu EDISON S.A, członka konsorcjum PEF Expert realizującego usługi brokera Platformy Elektronicznego Fakturowania.
W tej chwili w Polsce z EDI korzystają przede wszystkim zakłady produkcyjne, dystrybutorzy oraz wszystkie duże sieci handlowe. Większość z nich wymienia ze swoimi dostawcami nawet do kilkudziesięciu tysięcy dokumentów miesięcznie. Daleko nam jednak do światowych liderów. Prym w tej dziedzinie wiodą obecnie kraje Ameryki Południowej: Brazylia, Chile, Argentyna. W Azji liderami są Korea Południowa, Singapur i Tajwan. Na Starym Kontynencie automatycznie przetwarzane faktury są powszechnie stosowane w Skandynawii.
Jak przygotować się do e-faktur?
Jak przygotować się do obiegu automatycznych e-faktur, kogo będzie dotyczyć obowiązek ich odbioru i jakie przyniesie korzyści? Odpowiedzi na te pytania przynosi strona efaktura.gov.pl, będąca kompendium wiedzy o elektronicznych, automatycznych rozliczeniach w administracji publicznej. Na ostatniej prostej są już prace nad stworzeniem Platformy Elektronicznego Fakturowania (PEF Expert). „Jej uruchomienie pozwali przedsiębiorcom bezboleśnie wejść w świat e-administracji oraz ułatwi im wprowadzenie automatycznych e-faktur i Elektronicznej Wymiany Danych w relacjach biznesowych. Zmniejszenie zatorów płatniczych, skrócenie terminów płatności i czasu obsługi transakcji, łatwiejsze archiwizowanie dokumentów oraz zmniejszenie kosztów – to tylko niektóre efekty korzystania z PEF Expert. Wszystkie podmioty zobowiązane do odbioru e-faktur będą musiały założyć na niej bezpłatne konto. Ze względu na wprowadzenie jednolitej struktury e-faktur, za pośrednictwem polskiej platformy możliwy będzie odbiór i przesyłanie faktur elektronicznych w ramach całej Unii Europejskiej – podsumowuje Tomasz Kuciel. Platforma wzmocni transparentność płatności w zamówieniach publicznych oraz usprawni rozliczenia. Według Federacji Przedsiębiorców Polskich pozwoli to też na statystyczną ocenę obiegu finansowego w poszczególnych branżach, jak na przykład w sektorze leczniczym, gdzie średnie terminy płatności to prawie 300 dni.
Równocześnie z przygotowaniem zaplecza technicznego trwają szkolenia pod nazwą „Standaryzacja i funkcjonalności e-fakturowania w systemach informatycznych zgodnie z normą europejską”. To seminaria organizowane dla integratorów systemów ERP. W ich trakcie specjaliści IT nabywają praktyczne umiejętności w zakresie przystosowania firmowych systemów do wymiany ustrukturyzowanych e-faktur oraz innych elektronicznych dokumentów.
Komisja Europejska dąży do tego, by elektroniczne faktury w przyszłym roku stały się głównym sposobem rozliczeń w całej Unii. Ten obowiązek wywołuje dyskusje, a także wpływa na wzrost świadomości wśród polskich przedsiębiorców. To warunek niezbędny do tego, by w Polsce standard EDI stał się standardem w kontaktach handlowych, a można go przecież zastosować dosłownie w każdej branży.
Źródło: inPlus Media