Oszczędność i bezpieczeństwo, czyli zalety inteligentnego domu

Oszczędność i bezpieczeństwo, czyli zalety inteligentnego domu
Fot. Pixabay
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dzięki technologicznym innowacjom mieszkamy coraz bardziej komfortowo, bezpiecznie i inteligentnie. Sprzedaż rozwiązań dla inteligentnego domu rośnie z roku na rok. Skąd tak duża popularność? Przedstawiamy 5 zalet inteligentnego domu.

#Inteligentnydom dostosowuje się do naszych potrzeb - jest zaprogramowany z myślą o swoich mieszkańcach #nieruchomości #dom

Bezpieczeństwo

Priorytetem dla twórców systemów stosowanych w inteligentnych domach jest bezpieczeństwo. Dotyczy to szczególnie drzwi (również tarasowych) i okien. W najbardziej nowoczesnych domach odchodzi się już od montażu tradycyjnych zamków otwieranych tylko za pomocą klucza. – Coraz bardziej popularna jest biometryczna kontrola dostępu. Drzwi otwierane są za pomocą czytnika linii papilarnych. To bardzo bezpieczne i jednocześnie wygodne rozwiązanie. W inteligentnych domach okna i drzwi mogą zostać sprzężone z centralą zarządzająca np. Tahoma Somfy, dzięki czemu możliwe jest sterowanie na odległość – pod warunkiem że mamy dostęp do Internetu. W każdej chwili możemy sprawdzić, czy nikt nie wszedł do naszego domu, a w razie potrzeby interweniować – nawet będąc setki kilometrów dalej – tłumaczy Szymon Krauze z GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej.

Oszczędność

Mimo tego, że budowa domu opartego na innowacyjnych rozwiązaniach wciąż jest droższa niż w przypadku tradycyjnego budynku, w skali czasu oszczędności są naprawdę znaczące. Najlepiej widać to w przypadku systemu sterowania ogrzewaniem. Dzięki niemu możemy spodziewać się oszczędności na poziomie kilkudziesięciu procent. Również automatyczne sterowanie oświetleniem pozwala kontrolować zużycie energii elektrycznej i znacznie zmniejszyć rachunki za prąd.

Wygoda

Innowacyjne rozwiązania we własnym domu mają służyć naszej wygodzie. – Możliwość otwierania okien czy drzwi za pomocą aplikacji w telefonie to wygoda, ale też poprawa jakości życia. Inteligentny dom pozbawiony barier architektonicznych jest ogromnym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych, dzieci i seniorów. Dzięki inteligentnym i zautomatyzowanym rozwiązaniom np. otwieranie dużych i ciężkich drzwi tarasowych przestaje być przeszkodą. Są tez oczywiście rozwiązania, które po prostu pomagają na co dzień, jak np. okno wyposażone w siłownik wraz z czujką pogodową na dachu lub elewacji, dzięki którym w połączeniu z centralą zarządzającą, okno zamknie się na wypadek deszczu lub wiatru- mówi Szymon Krauze z GU Polska.

Personalizacja

Inteligentny dom dostosowuje się do naszych potrzeb, ponieważ jest zaprogramowany z myślą o swoich mieszkańcach. Decydujemy o temperaturze w poszczególnych pomieszczeniach, czy natężeniu światła. Automatyczne rolety otworzą się w sypialni w porze pobudki, a drzwi tarasowe otworzymy za pomocą telefonu kiedy pies będzie chciał wyjść do ogródka. W inteligentnym domu możemy tworzyć specjalne scenariusze, dzięki którym będzie on dopasowywał się do naszego rytmu dnia – temperatura podwyższy się zaraz po przebudzeniu, rolety odsuną o ustalonej porze, a dzięki automatycznemu otwieraniu okien możemy przewietrzyć dom wtedy, gdy jesteśmy w pracy.

Inwestycja w przyszłość

Jednym z wiodących trendów technologicznych na świecie jest rozwój Internetu Rzeczy (Internet of Things). Przedmioty, którymi steruje się zdalnie to nieodzowny element naszej przyszłości. Dla osób interesujących się nowymi technologiami to najlepsze pole do obserwacji i możliwość bycia na bieżąco z aktualnymi trendami. Inteligentny dom to niewątpliwie dom przyszłości.

 

 

 

Źródło: GU Polska