Pieniądze czy prezent na komunię w 2018 roku?
– Wielu z nas ma trudność w wyborze upominku komunijnego lub urodzinowego dla dziecka w rodzinie, więc daje pieniądze w przysłowiowej kopercie, pozostawiając decyzję o ich wykorzystaniu rodzicom lub samym dzieciom. Może to być efektem przesytu prezentami, a także braku akceptacji dla przesadnie drogich upominków komunijnych. Co dziesiąty ankietowany deklaruje, że zamiast kupowania upominku przekazałoby pieniądze na przyszłość dziecka, zwłaszcza na edukację. Zarazem 66% twierdzi, że to lepszy pomysł niż kolejny prezent. Społeczna akceptacja dla takich przyszłościowych prezentów dla dzieci będzie rosła i coraz częściej na komunię, urodziny czy dzień dziecka rodzina będzie zakładać odpowiednie ubezpieczenie lub fundusz. Ważna jest też forma przekazania takiego upominku, aby był on atrakcyjny dla dziecka – mówi Bogusława Szyszka-Orłowska, dyrektor działu rozwoju ubezpieczeń indywidualnych, Aviva.
Prezenty komunijne silnie oddziałują na wyobraźnię dzieci. Dorośli na tę sprawę patrzą nieco rozsądniej, lecz dziecięce oczekiwania sprawiają, że wybór idealnego upominku jest trudny.
Prezenty komunijne – radość dzieci, kłopot dorosłych
Jak pokazuje najnowsze badanie Avivy – dla 8% Polaków poszukiwanie prezentu komunijnego to nowy problem na głowie, ponieważ nie wiedzą, co dać i za ile. Upominki rzeczowe ciężko wybrać, dlatego preferuje je tylko 1 na 5 badanych (20%), a dwa razy więcej Polaków woli postawić na łatwiejsze rozwiązanie, czyli gotówkę (39% wskazań). 9% Polaków uważa, że nie powinno dawać się drogich prezentów, a jedynie symboliczny upominek, np. książkę lub słodycze.
Niech pieniądze pracują na przyszłość dziecka
Wybierając prezenty dla dzieci, Polacy coraz częściej myślą o ich przyszłości. 11% ankietowanych odpowiedziało, że woli wpłacić pieniądze np. na przyszłą edukację dziecka niż kupić kolejny prezent. Zapytani wprost, czy to dobry pomysł, aby zamiast prezentu na komunię dawać upominek finansowy, aż 2/3 odpowiedziało pozytywnie.
Źródło: Aviva