90-lecie Teatru z Bukowiny Tatrzańskiej
W dniach 05-06.10.2013 w Bukowinie Tatrzańskiej odbyły się uroczyste obchody 90-lecia działalności Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej - od 2011 roku działającego pod patronatem Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego. Na uroczystym spotkaniu nie zabrakło wielu znakomitych gości, wśród których był także znany aktor Michał Żebrowski.
Amatorski Zespół Teatralny z Bukowiny Tatrzańskiej, założony w roku 1923 przez miejscowych nauczycieli Michalinę i Franciszka Ćwiżewiczów nosił pierwotnie nazwę: „Teatr i Chór Włościański w Bukowinie pod Jaworzyną w Tatrach” i działał pod patronatem Teatrów i Chórów Włościańskich we Lwowie. Początkowo wystawiano niewielkie sztuki adaptowane do gwary góralskiej, a aktorzy w miarę możliwości, występowali w strojach regionalnych (chodziło o to, by zapobiegać stopniowemu ich zanikowi). Każde przedstawienie kończyło się śpiewem i tańcami góralskimi. Z roku na rok zainteresowanie przedstawieniami zaczęło coraz szybciej wzrastać, zarówno wśród miejscowej ludności, jak i przyjeżdżających na wypoczynek w góry gości. Zachęcona powodzeniem, do Teatru zgłaszała się coraz częściej starsza młodzież, a nieco później dorośli, oraz przyjezdni, którzy brali czyny udział również w pracach organizacyjnych. Grano sztuki regionalne Gwiżdża – „Gody”, „Zrękowiny u Druzgały” „Brzegi” i inne. W ciągu zaledwie kilku lat swej działalności członkowie Teatru przygotowali przeszło 20 premier granych w większości gwarą góralską.
II wojna światowa przerwała na kilka lat działalność Teatru, ale już pod koniec 1945 roku w Domu Ludowym w Bukowinie zaprezentowano sztukę pt. „Narzeczona z Podhala”.
Od 1972 roku Bukowiański Teatr Ludowy przyjął imię Józefa Pitoraka, znanego bukowiańskiego poety i dramatopisarza.
Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej skupia już czwarte pokolenie bukowian, zaangażowanych podobnie jak ich poprzednicy w amatorski ruch artystyczny. Trudno też sobie wyobrazić „Góralski Karnawał”, „Sabałowe Bajania”, ferie zimowe czy wakacje letnie bez spektakli w wykonaniu naszego Teatru. Nie sposób zliczyć wszystkich przedstawień, nagród i wyróżnień (wśród nich jest m.in. nagroda honorowa im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”).
Główną siedzibą Teatru, już od ponad 80-lat, jest Dom Ludowy – Spółdzielnia Kulturalno-Oświatowa w Bukowinie Tatrzańskiej (www.domludowy.pl). Głównym inicjatorem tejże Spółdzielni, jak również Kasy Stefczyka, której działalność po dziś dzień kontynuuje Tatrzański Bank Spółdzielczy, był Franciszek Ćwiżewicz.
Tatrzański Bank Spółdzielczy od 2011 roku objął mecenatem działalność Teatru, wspomagając finansowo jego inicjatywy i wydawnictwa, a na wielką uroczystość w dniu 06.10.2013 r. z okazji 90-lecia działalności Teatru została ufundowana przez Bank piękna statuetka, którą wręczyli przedstawicielom Teatru Edward Tybor – Prezes Zarządu TBS wraz z Teresą Szewczyk – Wiceprezesem Zarządu.
Źródło: www.tatrzanskibs.pl