75% Polaków uważa, że płatności bezgotówkowe ułatwiają turystykę

75% Polaków uważa, że płatności bezgotówkowe ułatwiają turystykę
Fot. stock.adobe.com / Pixel-Shot
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Aż ¾ respondentów uważa, że dzięki kartom płatniczym może wygodnie podróżować po świecie – wynika z badania Fundacji Polska Bezgotówkowa. Z kolei ponad 80% respondentów przyznaje, że karta oraz aplikacje mobilne pozwalają na swobodny dostęp do pieniędzy zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba.

Najwięcej zwolenników płatności kartą za granicą jest wśród najmłodszych respondentów – 82% wśród osób między 18 a 24 r.ż. i 80% między 25 a 39 r.ż.

Co ciekawe do płatności bezgotówkowych przekonują się również seniorzy – aż 63% badanych w wieku 55+ uważa, że dzięki kartom płatniczym mogą wygodnie podróżować po świecie.

Czytaj także: Gdzie i jak płacą za granicą klienci PKO BP?

Co najbardziej doceniają korzystający z płatności bezgotówkowych?

– Atutem płatności bezgotówkowych oraz mobilnych jest szybkość i łatwość oraz bezpieczeństwo transakcji. Jest to szczególnie ważne np. podczas planowania podróży, rezerwacji hoteli i lotów – dzięki płatnościom kartą możemy liczyć np. na szybszy zwrot wpłaconych środków w przypadku anulowania rezerwacji czy ewentualnego niewywiązania się sprzedającego z usług (użytkownicy kart mogą skorzystać z reklamacji, tzw. chargeback).

Będąc już na miejscu w podróży, dzięki instrumentom bezgotówkowym nie musimy myśleć o gotówce i nosić jej w portfelu, co zapewnia większy spokój i komfort podróżowania. Karty płatnicze i aplikacje mobilne oferują również wiele dodatkowych funkcji – pozwalają np. wypożyczyć samochód, czy wykupić zdalnie ubezpieczenie na podróże zagraniczne.

Ważną kwestią jest również możliwość przejrzystego planowania i kontrolowania naszego wakacyjnego budżetu – dzięki płatnościom elektronicznym mamy wgląd we wszystkie nasze transakcje, co pozwala lepiej prognozować budżet i wydatki – komentuje Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Czytaj także: Wakacje za granicą: tylko 25% Polaków zawsze wykupuje ubezpieczenia turystyczne

„Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce: badanie konsumenckie 2022”

Badanie to część pięcioletniego panelu badawczego zaprojektowanego przez POLASIK Research, a realizowanego przez Minds & Roses oraz KANTAR Polska.

Wywiady przeprowadzono metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interview) w I kwartale 2023 r.

Badania ankietowe zostały zrealizowane na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie kwotowo-losowej.

Respondentami badania były osoby w wieku od 18 do 75 lat zamieszkałe w Polsce.

Czytaj także: Bezpieczny wypoczynek: ochrona tożsamości i mienia podczas wakacji

Źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa / FPB