5 mld euro z programu RePowerEU już w Polsce

5 mld euro z programu RePowerEU już w Polsce
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO, to środki na tanią zieloną energię - napisała na platformie X (dawny Twitter) minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Całość puli z tego programu dla Polski to ponad 25 mld euro.

„Z radością informuję, że do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO. To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli” – napisała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jak wyjaśniła dziennikarzom, to fundusze na inwestycje m.in. w OZE i sieci energetyczne.

„To dotyczy inwestycji w OZE, jak i w zero-emisyjny transport, w sieci, zwłaszcza na obszarach wiejskich i małomiejskich. Co oznacza, że dzięki tym inwestycjom obywatele, którzy chcą mieć pompy ciepła, mieć instalacje fotowoltaiczne, czyli realizować tę ideę demokratycznej energetyki – będą mogli wreszcie bez przeszkód podłączyć się do zmodernizowanych sieci energetycznych” – powiedziała.

„To jest 5 mld euro, ale cały ten fundusz RePowerEU to jest ponad 25 mld euro, które sukcesywnie do Polski w następnych miesiącach i latach będą spływać” – dodała.

Następna płatność możliwa jest na przełomie marca i kwietnia 2024 r., jak już sygnalizowała wcześniej minister w związku z KPO.

Czytaj także: Komisarz UE: sprawiedliwa transformacja energetyczna jest kwestią podstawową>>>

Źródło: PAP BIZNES