200 lat Ossolineum – nowe monety kolekcjonerskie NBP

200 lat Ossolineum – nowe monety kolekcjonerskie NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
2 czerwca 2017 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowe monety kolekcjonerskie - srebrną dziesięciozłotówkę i złotą stuzłotówkę, upamiętniające 200-lecie istnienia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, który odegrał znaczącą rolę w historii polskiej kultury. Monety zaprojektował Robert Kotowicz.

Nie ma drugiej takiej polskiej instytucji, która przetrwała tyle burz i kataklizmów, co Ossolineum – podkreśla w folderze emisyjnym dr Łukasz Koniarek. W czerwcu 1817 r. został zatwierdzony przedłożony przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego akt Ustanowienia familijnego Biblioteki Publicznej pod imieniem Ossolińskich we Lwowie. Mimo oporu władz austriackich instytut Ossolińskiego stał się Zakładem Narodowym, czyli Ossolineum. Przez dwieście lat służył Polakom, gromadząc dla kolejnych pokoleń pamiątki polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Dzisiaj, tak jak przed laty we Lwowie, wrocławska instytucja składa się z Biblioteki, Muzeum Książąt Lubomirskich i Wydawnictwa, a od ubiegłego roku również z Muzeum „Pana Tadeusza”.

Awersy monety srebrnej i złotej przedstawiają fragment kopuły Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz nominał i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Na rewersach widnieje popiersie założyciela Zakładu – Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Monety będą dostępne w nakładzie do 15 tys. sztuk (srebrna) oraz 1,5 tys. sztuk (złota) i będzie można je nabyć od 2 czerwca w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 120 zł (srebrna) i 1700 zł (złota). Więcej informacji na temat monet znajduje się w folderze emisyjnym NBP.

NBP