150 lat średzkiego Banku Spódzielczego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

160114.bs.sroda.wlkp.01.400x265150 lat istnienia świętował Bank Spółdzielczy w Środzie Wlkp. Z tej okazji odbyła się msza św. w parafii kolegiackiej oraz uroczysta gala.

– Dokładnie 6 stycznia 2016 roku minęło 150 lat od chwili powołania do życia Kasy Oszczędności i Pożyczki Towarzystwa Rzemieślniczego, której kontynuatorem jest Bank Spółdzielczy w Środzie Wielkopolskiej. Celem kasy był niesienie pomocy materialnej członkom Towarzystwa poprzez gromadzenie ich oszczędności oraz udzielanie im korzystnego kredytu. Główną postacią i organizatorem był Ksiądz Augustyn Samarzewski, który funkcję prezesa kasy pełnił do 1883 roku – informuje Marta Machowiak z Urzędu Miejskiego w Środzie Wlkp. – Obecnie Bank Spółdzielczy w Środzie Wielkopolskiej wraz z SGB-Bank w Poznaniu i ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi tworzy Spółdzielczą Grupę Bankową – dodaje.

Podczas uroczystości nie brakowało podziękowań, gratulacji i życzeń kolejnych 150 lat dla banku. Na ręce Jana Jakóbczaka, prezesa zarządu BS złożono pisma gratulacyjne, kwiaty i prezenty. Była też część artystyczna.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wojciech Ziętkowski, burmistrz Środy Wlkp., Marcin Bednarz, starosta średzki oraz Bożena Urbańska, prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego.

Źródło: Bank Spółdzielczy w Środzie Wlkp.