12 września poznamy kandydatów na komisarzy unijnych

12 września poznamy kandydatów na komisarzy unijnych
Ursula von der Leyen. Źródło: KE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wszystkie państwa członkowskie zgłosiły kandydatów na komisarzy Komisji Europejskiej. W tym tygodniu przewodnicząca Ursula von der Leyen przedstawi portfolio, które przyznała poszczególnym komisarzom. Na tej podstawie przygotowane zostaną przesłuchania kandydatów na forum Parlamentu Europejskiego.

Na samym początku września pojawiły się pierwsze przecieki, korzystne też dla Polski. Piotr Serafin – kandydat RP – najprawdopodobniej otrzyma tekę ds. budżetu.

Valdis Dombrovskis obejmie tekę ds. rozszerzenia, zaś Thierry Breton najpewniej obejmie portfolio ds. przemysłu.

Wszystkie dossiers zostaną oficjalnie ogłoszone 12 września ’24, gdy przewodnicząca Komisji przedstawi CV kandydatów, deklaracje co do braku konfliktu interesów i mission letters. To zainicjuje proces weryfikacji kandydatów przez Parlament Europejski.

Procedura przesłuchań kandydatów

Konferencja Przewodniczących Komisji (CCC) Parlamentu Europejskiego 17 września ’24 uzgodni wspólne pytania dla kandydatów do nowej Komisji, zalecenia co do harmonogramu przesłuchań i podziału obowiązków między komisjami parlamentarnymi.

W kolejnym kroku Konferencja Przewodniczących (CoP) 19 września ’24 zdecyduje o kalendarzu przesłuchań z podziałem na komisje parlamentarne.

Pod koniec września zakreślony zostanie termin na zgłaszanie pytań na piśmie przez poszczególne komisje parlamentarne do kandydatów do KE, które po zatwierdzeniu zostaną przesłane do Komisji Europejskiej. Przyjęte pytania zostaną wysłane do kandydatów na początku października 2024 roku z terminem na odpowiedzi na piśmie 11 października.

W międzyczasie, do 3 października komisja parlamentarna JURI dokona prawnej oceny kandydatów pod kątem braku konfliktów interesów i spełnienia wymogów dla pełnienia funkcji komisarzy.

Przesłuchania w poszczególnych komisjach parlamentarnych planowane są (pod warunkiem rzecz jasna zatwierdzenia przez odpowiednie gremia PE) w okresie od 14 do 18 października 2024 r. – w trzech turach (rano, po południu, wieczorem), po dwa przesłuchania jednocześnie.

Podsumowania przesłuchań mają zostać przedstawione w trzeciej tercji października – pod warunkiem, że żaden kandydat nie zostanie zakwestionowany – formalne głosowanie plenarne przewidziane jest na 24 października 2024 roku.

Mandat obecnej kadencji Komisji Europejskiej kończy się z końcem października 2024 roku.

Dr Piotr Gałązka - prawnik, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej
Piotr Gałązka – doktor nauk prawnych, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej. Pełni funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli, gdzie odpowiada za monitorowanie prac legislacyjnych UE. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego i Unii Europejskiej University of Cambridge i Uniwersytetu Warszawskiego. sekretarz Sądu Polubownego (Arbitrażowego) przy Związku Banków Polskich. Członek Komitetu Prawnego Europejskiej Federacji Bankowej. Członek Rady Interesariuszy Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: BANK.pl