12 listopada dniem wolnym. Prezydent podpisał ustawę

12 listopada dniem wolnym. Prezydent podpisał ustawę
Fot. stock.adobe.com/beeboys
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu 12 listopada br. jednorazowego święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, podała Kancelaria Prezydencka.

#Sejm przegłosował zgłoszone przez Senat poprawki do ustawy ustanawiającej #12listopada 2018 r. Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy #praca

„Celem ustawy z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej jest upamiętnienie i uczczenie faktu odzyskania w dniu 11 listopada 1918 r. niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. W związku z tym, w celu umożliwienia szczególnego uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa wprowadza dodatkowy, jednorazowy dzień 12 listopada 2018 r. jako dzień będący świętem narodowym. Ustawa stanowi, że jest to dzień wolny od pracy” – czytamy w informacji.

Czytaj także: Wolne 12 listopada ustanowione z naruszeniem zasad państwa prawa >>>

Ustawa wprowadza również dodatkowe szczególne regulacje dotyczące:

– udzielania 12 listopada 2018 r. świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, udzielanych na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które mają być udzielone w tym dniu w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, według zaplanowanej na ten dzień kolejności (art. 3);

– zapewnienia dostępności 12 listopada 2012 r. aptek ogólnodostępnych, które zgodnie z uchwałą rady powiatu, o której mowa w art. 94 ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, są obowiązane zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy (art. 3), podano także.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: ISBnews