100 ton naszego złota wróciło do Polski
Sprowadzone złoto to blisko połowa całego naszego złota. Jak powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński, złoto będzie przechowywane w specjalnych skarbcach.
− Mamy takie możliwości, Narodowy Bank Polski posiada takie skarbce, zlokalizowane w kraju, które są w pełni bezpieczne, gwarantują całkowite bezpieczeństwo. To złoto nie będzie na co dzień pokazywane. To dodatkowy symbol stabilności, bezpieczeństwa i siły naszego banku centralnego, który należy do największych banków na świecie. Z tej okazji wydamy też w przyszłym roku specjalną monetę, złotą monetę, w bardzo atrakcyjnym kształcie sztabki złota. Ta moneta będzie wydana po to, żeby upamiętnić ten historyczny moment, kiedy złoto Polaków zostało do kraju sprowadzone − zapowiedział prezes NBP.
Dodał także, że bardzo się cieszy, i że Narodowy Bank Polski jest dumny, że po wielu przygotowaniach wreszcie mamy to.
− Jest to naprawdę wielka satysfakcja. Po raz pierwszy od czasów przedwojennych mamy poważne zasoby złota w kraju − podkreślił prof. Adam Glapiński, prezes NBP.
Obecnie NBP posiada 228,6 ton złota, z czego 105 ton jest składowane w Narodowym Banku Polskim. W latach 2018-2019 rezerwy złota NBP zostały zwiększone o 125,7 tony (122 proc.).
W efekcie tych zakupów NBP przesunął się w rankingu wielkości zasobu złota z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu.
Strategiczna decyzja o zakupie złota wynikała między innymi z dobrej sytuacji gospodarczej oraz sukcesywnego wzrostu aktywów rezerwowych.
Złoto odpowiada międzynarodowym standardom czystości i ma formę sztab, zgodnych ze standardem London Good Delivery. Każda ze sztab została podczas przyjęcia do skarbca sprawdzona, przyjęta i zaewidencjonowana.
Operacja przetransportowania złota do Polski odbyła się drogą lotniczą. Łącznie wykonano osiem transportów, w każdym transporcie przewożąc po tysiąc sztab.