10 i 15 lutego, dwa ważne terminy dla korzystających z Małego ZUS plus
Z Małego ZUS plus korzysta ponad 341 tys. osób, najwięcej w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu oraz Warszawie.
Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorcy spełniający warunki mogli zgłaszać się maksymalnie od 1 stycznia do 1 lutego 2021 roku.
Każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe
Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.
‒ Zainteresowanie programem naszych klientów jest stosunkowo duże. Do Małego ZUS-u plus mamy zgłoszonych ponad 341 tys. przedsiębiorców ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Czytaj także: ZUS: nowe umorzenia i postojowe dla przedsiębiorców, e-wnioski od 1 lutego
Można korzystać przez 36 miesięcy
Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.
Z Małego ZUS plus korzysta ponad 341 tys. osób, najwięcej w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu oraz Warszawie
Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.
Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne.
Czytaj także: Ważna zmiana dla płatników składek: w drugim kwartale 2021 roku ZUS uruchomi Centra Obsługi Wniosków o Ulgi
Dokumenty rozliczeniowe ‒ niezbędne
Co ważne, każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe.
ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Czytaj także: Emerytury i renty międzynarodowe: przed złożeniem wniosku lepiej skorzystać z e-wizyty w ZUS