Zyski banków w Unii Europejskiej spadną w 2025 roku?
Spadek stóp procentowych, który już zaczął wywierać presję na marże, ma się utrzymać w 2025 r., jeszcze bardziej ograniczając rentowność.
Agencja oczekuje, że banki, które najbardziej skorzystały na poprzednich podwyżkach stóp procentowych, szczególnie w krajach takich jak Portugalia, Grecja i Irlandia, doświadczą największych spadków marży odsetkowej netto w 2025 r.
Z kolei banki w krajach takich jak Niemcy, Wielka Brytania i Holandia prawdopodobnie odnotują bardziej umiarkowane spadki marży odsetkowej netto.
Mimo wszystko solidne wyniki baków w 2025 roku
Mimo wszystko banki UE utrzymają solidne wyniki przez cały 2025 r. Raport zauważa, że europejskie banki wchodzą w 2025 r. z solidnymi buforami kapitałowymi. Rysuje jednak także potencjalny negatywny scenariusz w postaci zaostrzenia globalnych napięć w handlu międzynarodowym, które mogą wpłynąć na europejski eksport, a co za tym idzie, na jakość aktywów. Napięcia mogą także podkopać fundamenty wzrostu w Unii Europejskiej.
Według Raportu Morningstar DBRS kłopoty niektórych energochłonnych branż, w tym motoryzacyjnej i nieruchomościach, zostaną częściowo zrównoważone przez lepsze ogólne perspektywy gospodarcze i niższe stopy procentowe.
Ponadto gospodarstwa domowe w całej Europie korzystają ze wzrostu płac i redukcji kosztów pożyczek, co dodatkowo wspiera stabilność jakości aktywów.
Banki muszą obniżać swoje koszty
Europejskie banki odnotowały wzrost opłat i prowizji w pierwszej połowie 2024 r., o 8%. Morningstar DBRS przewiduje, że dochody z opłat pozostaną w 2025 roku wysokie.
Agencja spodziewa się, że wzrost kredytów częściowo zrównoważy spadek dochodów odsetkowych. Wzrost kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw zaczął się odradzać w Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2024 r., a tendencja ta ma się utrzymać do 2025 r.
Raport podkreśla, że chociaż wyniki rynku kapitałowego są z natury nieprzewidywalne, niższe stopy procentowe powinny wzmocnić emisję długu i sprzedaż obligacji.
W pierwszej połowie 2024 roku koszty operacyjne europejskich banków wzrosły o 7% rok do roku, głównie ze względu na podwyżki płac i inwestycje w cyberbezpieczeństwo. Morningstar DBRS przewiduje, że koszty operacyjne będą nadal rosły w 2025 r., choć w wolniejszym tempie.
Niektóre banki wdrożyły rygorystyczne środki obniżania kosztów, które pomogły zrównoważyć wpływ rosnących płac. Niemniej jednak banki nadal będą musiały inwestować w technologię i infrastrukturę bezpieczeństwa, ponieważ obszary te pozostaną przedmiotem kontroli regulacyjnej w nadchodzących latach.