Żyć godnie na emeryturze

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

portfel.klodka.250xSytuacja obecnych, a tym bardziej przyszłych emerytów w Polsce nie jest kolorowa. Jednak jak przekonuje Dariusz Lewandowski z Domu Kredytowego Notus - Od narzekania na system emerytalny nie będziemy bogatsi. Lepiej o emeryturę zadbać samemu, bo na szczęście istnieją takie rozwiązania, dzięki którym mamy szansę godnie i przyjemnie żyć na emeryturze.

Konieczność dodatkowego oszczędzania środków na „jesień życia” nie jest już tylko przywilejem najbogatszych, ale koniecznością wszystkich pracujących osób. System emerytalny nie zapewni nam poziomu życia, do którego przywykliśmy podczas kariery zawodowej. Wysokość świadczeń z powszechnego systemu emerytalnego dla przechodzących na emeryturę będzie znacznie niższa od naszych przewidywań. Według różnych wyliczeń miesięczna wysokość przyszłej emerytury osoby zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę będzie wynosiła zaledwie 30% ostatniego uposażenia. Dla osoby osiągającej dochody w wysokości 3000 złotych netto państwowe pensum będzie wynosiło zaledwie 1000 złotych miesięcznie.

Obecnie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczonych jest 15 mln osób, z czego 5 mln to emeryci, a 2,5 mln to renciści. Powoduje to, że już 18% wypłat z ZUS jest dotowanych przez budżet państwa. Biorąc pod uwagę, że mamy jedną z najgorszych sytuacji demograficznych na świecie nasuwa się pytanie, czy rząd przy tendencji do starzenia się społeczeństwa będzie miał skąd wziąć pieniądze na dopełnienie dziury w ZUS, która w przyszłości może być znacznie większa? Z tej sytuacji będą dwa wyjścia, albo będzie musiał jeszcze bardziej wydłużyć wiek emerytalny (zalecenia Komisji Europejskiej mówią o pracy do 70 roku życia), albo wszystkim obciąć świadczenia (to już się dzieje w postaci waloryzacji kwotowej). Trzeba pamiętać, że w ZUS mamy tylko zapis elektroniczny naszej emerytury, a to czy Państwo się z niego wywiąże, zależy od sytuacji budżetu za 30 lat. W tym kontekście należy pamiętać, że wysokość emerytury jest podyktowana sytuacją budżetową państwa.

Emerytura jest źle, a może być lepiej

Niestety 70% osób pracujących nie posiada alternatywnego planu zabezpieczenia finansowego wynika z tegorocznego raportu „Zmiana oblicza emerytur” o gotowości emerytalnej Polaków opracowanego przez firmę Aegon. Badanie pokazuje również, że jesteśmy świadomi faktu, że sytuacja emerytalna przyszłych pokoleń będzie gorsza niż obecnych emerytów. Polacy nie są świadomymi możliwości dodatkowego oszczędzania na „jesień życia”. A jak podkreśla Dariusz Lewandowski z Domu Kredytowego Notus opcji oszczędzania jest wiele, wystarczy tylko znaleźć te najodpowiedniejsze dla nas. Firma właśnie rozpoczęła batalię o wysokość emerytur Polaków i z początkiem października br. zachęca do oszczędzania na emeryturę w ramach programu „Godna Emerytura.” – Emerytura większości Polakom kojarzy się niestety negatywnie z ubóstwem, brakiem bezpieczeństwa, pogorszeniem zdrowia i jakości życia, a co najważniejsze z niską, państwową miesięczną stawką na tzw. „życie”. Dom Kredytowy Notus chce pomóc Polakom i zmienić naszą przyszłość, jako przyszłych emerytów. Chcemy pokazać, że jeśli w miarę wcześnie zaczniemy odkładać i inwestować środki na czas po zakończeniu kariery zawodowej, to emerytura może być bardzo przyjemnym okresem naszego życia, w którym będzie stać nas na godne życie i realizację marzeń, których do tej pory nie mieliśmy okazji zrealizować. Niewątpliwie zaletą programu „Godna Emerytura” jest fakt, że dzięki regularnemu odkładaniu środków i gromadzenia własnego kapitału na emeryturę wszystkie wypracowane zyski są do dyspozycji tylko i wyłącznie oszczędzającego i jego rodziny. Dodatkowo chcemy zwrócić uwagę na fakt, że nie trzeba czekać na emeryturę do 67 roku życia, bo dzięki odpowiednim posunięciom finansowym będziemy mogli pozwolić sobie na wcześniejsze przejście na emeryturę – komentuje Dariusz Lewandowski, Dom Kredytowy Notus

Źródło: Dom Kredytowy NOTUS S.A.